Rząd planuje kolejne ułatwienia dla imigrantów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Mieszkający w Polsce imigranci będą mogli w łatwiejszy sposób uzyskać prawo do stałego pobytu. Projekt zmian w tej sprawie przygotował PiS. O sprawie poinformował ,,Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeśli zmiany wejdą w życie Polska stanie się jednym z najbardziej liberalnych krajów w Europie jeśli chodzi o politykę imigracyjną. Zgodnie z projektem nowych przepisów, przebywający w naszym kraju na podstawie zezwolenia na pracę i pobyt obcokrajowiec, będzie mógł wystąpić o udzielenie zgody na pobyt stały po dwóch i pół roku zatrudnienia. Cudzoziemcy otrzymają także udogodnienia w kwestii sprowadzania rodzin do Polski. – Już po roku pracy na zezwoleniu (imigrant – red.) będzie mógł sprowadzić najbliższą rodzinę, której członkowie także otrzymają możliwość pracy w Polsce – podaje DGP.

Nielegalni imigranci z Afryki dotarli do Polski! Zatrzymała ich Straż Graniczna

 

Pomysłodawcy zmian podkreślają, że nowe przepisy będą skierowane jedynie do obcokrajowców, którzy „mogą być zatrudnieni w Polsce w oparciu o oświadczenia”. Będą oni mogli pracować tylko ,,w kluczowych dla Polski zawodach”. Ich lista zostanie niedługo opublikowana przez rząd. – Zmiany mają na celu wprowadzenie ułatwień dla osiedlania się w Polsce obywateli państw bliskich kulturowo, którzy posiadają kwalifikacje w zawodach pożądanych dla polskiej gospodarki – napisano w projekcie.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że rocznie przebywa w Polsce od pół miliona do miliona Ukraińców, to potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z takich możliwości może być od 200 do 400 tys. imigrantów znad Dniepru. Oczywiście nie wszyscy się do tego mogą kwalifikować – stwierdza ,,Dziennik Gazeta Prawna”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY