Historyk związany z PiSem: “Nie ma czegoś takiego jak “wspólnota narodowa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Stanisław Żerko historyk, niemcoznawca, profesor zwyczajny nauk historycznych, napisał na Twitterze, że nie ma czegoś takiego… jak wspólnota narodowa.

Wszystko zaczęło się od komentarza Rafała Ziemkiewicza na portalu społecznościowym Twitter: Panie prof, ja na przykład w każdej chwili jestem gotów publicznie dyskutować z każdym z umownej tamtej strony. To naprawdę nie moja/nasza wina, że oni przed nami sp*******ją wiedząc, że nie mają argumentów i mogą te bajdy opowiadać tylko w swoim zamkniętym tefałenowskim światku! (pisownia oryginalna)

Żerko na początku stwierdził, że nie istnieje opozycja z prawej strony, a sam PiS przejął nacjonalistyczną retorykę narodowców.

Wtedy do dyskusji włączył się Krzysztof Bosak – wiceprezes Ruchu Narodowego: Debata nie powinna być konstruowana wyłącznie na podstawie czegoś tak ulotnego i zmiennego jak poparcie społeczne. Zresztą w kwestii marginalność prawicowej krytyki PiS nie zgodzę się także. Ona się jeszcze ujawni. PiS owszem przejął retorykę ale jest partią „radykalnego centrum”.

Według historyka taka retoryka PiSu ma za zadanie przyciągnąć “środowisko okołostadionowe”. Dodał również, że narodowcy po prostu są dziś – niezależnie od ich naburmuszenia – absurdalni. Nie da się przenieść nauk sprzed ponad 100 lat w nasze czasy. W końcu, w toku dyskusji profesor stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak wspólnota narodowa”.

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej skwitował absurdalną wypowiedź historyka jednym zdaniem: Nie ma czegoś takiego jak drzewo.

Wypowiedź historyka oburzyła nie tylko środowisko narodowe, ale także użytkowników Twittera. Marcin Tujdowski, analityk Instytutu Zachodniego napisał: Oczywiście, że jest wspólnota narodowa. Na pańskie pytanie starał się odpowiedzieć Florian Znaniecki:naród poprzedza państwo, może istnieć bez państwa-spoiwo to m.in kultura.Chałasiński,Ossowski czy Tönnies + inni, literatura jest bogata. To I rok socjologii.

Polska historia bardziej niż jakiegokolwiek innego narodu dowiodła że polska wspólnota narodowa istnieje – podkreślił natomiast Krzysztof Bosak.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY