Projekt Konwencji o Prawach Rodziny zaprezentowany w Brukseli. “Rodzina nie może być dłużej wbrew faktom ukazywana jako źródło patologii”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Parlamencie Europejskim zaprezentowano projekt międzynarodowej Konwencji o Prawach Rodziny, który z inicjatywy Marka Jurka przygotowany został przez Instytut Ordo Iuris.

Projekt zobowiązuje państwa do podejmowania działań wspierających rodzinę, potwierdza również równe prawa przysługujące małżonkom, prawa rodziców, w tym prawo do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami. Ponadto konwencja ma na celu także ochronę członków rodziny przed przemocą domową.

Celem Konwencji jest stworzenie gwarancji prawnej tożsamości oraz autonomii rodziny, które na przestrzeni ostatnich lat są coraz częściej podważane – także przez międzynarodowe instytucje nie mające do tego żadnego mandatu. Rodzina nie może być dłużej wbrew faktom ukazywana jako źródło patologii i przemocy. Aby temu zapobiec, potrzebna jest koalicja państw powstała w oparciu o traktat w jasny sposób chroniący rodzinę i małżeństwo- komentuje dr Tymoteusz Zych z Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Ponadto konwencja porządkuje znaczenie pojęć związanych z funkcjonowaniem rodziny. Definiuje pojęcia takie jak “małżeństwo”, “płeć”, “dobro dziecka” czy “przemoc”. Celem jest zapobieganie próbom podważania tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz ograniczenie zjawiska nieuprawnionego odbierania rodzicom dzieci. Dokument zakłada również utworzenie Międzynarodowego Komitetu Praw Rodziny, który miały za zadanie kontrolę nad przestrzeganiem Konwencji.

Dokument ma stanowić alternatywę dla Konwencji Stambulskiej, zwanej często myląco <<konwencją antyprzemocową>>. Akt ten bowiem, pod pozorem walki z przemocą domową, osłabia rodzinę ukazywaną w nim jako źródło patologii. W rzeczywistości to właśnie silna rodzina jest przestrzenią, która chroni przed przemocą najskuteczniej wszystkich jej członków- tłumaczy Karina Walinowicz, ekspert Instytutu Ordo Iuris.

gosc.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY