Donald Trump nominował nowego sędziego Sądu Najwyższego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump.

/ fot. Wikimedia Commons

Brett Kavanaugh jest nowym Sędzią Najwyższym USA. Zastąpił na stanowisku Anthony’ego Kennedy’ego, który znany był z wspierania środowisk LGBT i procederu aborcyjnego. Czy nowa nominacja oznacza dla Ameryki zmianę na lepsze?

Trump chwalił nowego kandydata za kierowanie się zasadą „równości wszystkich wobec prawa”. Określił go jako „doskonałego sędziego, który ma jasny i efektywny styl działania (…) i jest postrzegany jako jeden z najświatlejszych umysłów prawniczych naszych czasów”.

– Zachowując dziedzictwo Ronalda Reagana, nie są dla mnie istotne prywatne poglądy kandydata – powiedział Trump. – Dla mnie najważniejsze jest, aby dostosowali swoje poglądy do litery prawa i Konstytucji – dodał.

Lila Rose, prezydent i założyciel organizacji pro–life „Live Action” wyraża nadzieję, że „będzie działał zgodnie z Konstytucją, a więc z jednym z podstawowych praw w niej zapisanym, czyli prawie do ochrony życia”.

– Podczas gdy Sąd Najwyższy orzeka w bardzo wielu sprawach, wyrażamy nadzieję że dostrzeże wielką niesprawiedliwość jaką jest cały proceder aborcyjny i w końcu podtrzyma prawo do życia dla wszystkich ludzi, zarówno narodzonych, jak i nienarodzonych – podkreśliła Lila Rose.

Bett Kavanaugh znany jest z sympatii do konserwatywnych komentatorów życia publicznego oraz orzekania w oryginalnym, konserwatywnym duchu konstytucji. Mimo, że w porównaniu z poprzednim kandydatem zmiana w kontekście ochrony życia wydaje się niezaprzeczalnie lepsza, część z komentatorów zaleca ostrożność.

Kavanaugh w jednej ze spraw dotyczącej aborcji orzekł, że dotychczasowy precedens wynikający z rozprawy Roe vs. Wade będzie przez niego zachowany. „Sprawa Roe vs. Wade” zakończyła się orzeczeniem sądu, który dopuścił do zabijania nienarodzonych na każdym etapie ciąży. Na podstawie orzeczenia ówczesnego składu Sądu Najwyższego, zmieniono prawo zakazujące aborcji w 48 stanach. Decyzja ta uczyniła „prawo” do aborcji „fundamentalnym prawem konstytucyjnym” każdej kobiety.

PCH24.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY