Netanjahu: deklaracja polsko-izraelska osiągnęła cel. Ustawa o IPN została zmieniona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. WikimediaCommons

Premier Izraela otwierając posiedzenie swojego rządu podkreślił, że zapoznał się z opiniami historyków dotyczącymi zmian w ustawie o IPN. – Szanuję to i dam temu wyraz – powiedział. Czy jest to zapowiedź kolejnych nacisków na polski rząd?

Podczas cotygodniowego otwarcia izraelskiego rządu premier Binjamin Netanjahu podkreślił, że zapoznał się z opiniami historyków dotyczącymi treści deklaracji polsko – izraelskiej odnośnie ustawy o IPN. Co więcej, nie tylko wysłuchał opinii ale zapewnił, że „da temu wyraz”.

Mimo krytycznych opinii historyków dotyczących wielu fragmentów deklaracji, Netanjahu podkreślił, że cel jakim było wprowadzenie zmian w ustawie o IPN został osiągnięty. Dodatkowo podziękował swoim współpracownikom opracowującym wspólnie ze stroną polską tekst deklaracji.

Przypomnijmy, że w krytykę deklaracji włączył się m.in. Jad Waszem. Według historyków instytutu, „historyczne twierdzenia, we wspólnym oświadczeniu zaprezentowane jako niezaprzeczalne fakty, zawierają poważne błędy i przekłamania”. Dodatkowo zaznaczyli, że deklaracja „zawiera bardzo problematyczne sformułowania, które są niezgodne z obecną i obowiązującą wiedzą historyczną w tej dziedzinie”.

W krytykę deklaracji włączyło się środowiko związane z dziennikiem „Haarec”. Jak zaznaczono w komentarzu dotyczącym deklaracji: „zamiast pojednać dwie strony i załagodzić napięcia, (deklaracja) stworzyła podziały i sprawiła, że zapanowała wzajemna nieufność”.

Dodatkowo dziennikarze zaznaczyli, że tekst deklaracji wskazuje na “próbę dogadania się za wszelką cenę”, którą – rzekomo – ma być pamięć o ofiarach holokaustu.

PCH24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY