Polskie groby na Ukrainie penetrowane przez tzw. czarnych archeologów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

Leon Popek z Wydziału Kresowego IPN informuje, że groby polskich żołnierzy na Ukrainie mogą być penetrowane przez czarnych archeologów.

Dociera do nas za pośrednictwem konsulatów, że groby chociażby polskich żołnierzy z września 1939 roku są penetrowane przez tzw. czarnych archeologów, gdzie pozbawia się szczątków polskich żołnierzy z artefaktów – powiedział dr Popek.

O skandalicznym zachowaniu poinformowano podczas konferencji “II wojna światowa w stosunkach polsko-ukraińskich – stan badań, perspektywy badawcze”.

Guziki z polskim orzełkiem, nieśmiertelniki – to wszystko jest wydobywane, kości nie zawsze wrzucane nawet do tego wykopanego dołu i po latach może być taka sytuacja, że będzie sprzyjający klimat na ekshumacje oraz pochówki, ale strona ukraińska może powiedzieć: “Proszę przedstawić dowody, że są tam polscy żołnierze”. I tych dowodów nie będzie. Mamy też sygnały, że poszukiwacze bursztynu wchodzą na tereny, gdzie były cmentarze legionowe, gdzie były mogiły żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza – podkreśla naczelnik Wydziału Kresowego.

Dr Leon Popek zwrócił również uwagę na to, że Polska to jedyny kraj europejski, któremu zabroniono pochówku swoich obywateli, spoczywających na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Każdy rok naszej nieobecności tam w sensie poszukiwań i ekshumacji może spowodować, że po prostu te ślady będą zacierane, te mogiły ulegną zniszczeniu i to jest bardzo niebezpieczne – zaznaczył.

kresy.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY