Morawiecki: Nie ustaniemy w wysiłkach, aby wydarzenia Rzezi Wołyńskiej zostały godnie upamiętnione

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ google.pl

W przeddzień państwowego święta poświęconego upamiętnieniu ofiar Rzezi Wołyńskiej w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 75. Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu. Podczas nich został odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczaka.

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez 75 laty przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej chylimy czoła przed ofiarami tej okrutnej zbrodni. Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej pozostaje wciąż bolesną raną w zbiorowej pamięci naszego narodu. Raną tym większą, że przez dekady przemilczaną. Przez lata komunizmu strażnikami pamięci o bestialskich wydarzeniach na Wołyniu byli ocaleni i rodziny ofiar – napisał premier. 

Podczas dzisiejszych obchodów można spotkać jeszcze świadków tamtych wydarzeń, którzy właśnie przez lata przekazywali pamięć o ludobójstwie wołyńskim.

Lecz nasza pamięć musi być oparta na prawdzie. Zbrodnia wołyńska nie może być relatywizowana, nie można jej usprawiedliwiać. Musimy więc udźwignąć ciężar historii ze świadomością, że nie zmienimy przeszłości, ale możemy uczynić wszystko by budować lepszą przyszłość – dodał Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że Rzeź Wołyńska jest dowodem na „niszczącą siłę nienawiści, moc zbrodniczych totalitaryzmów”, których powinniśmy się wystrzegać.

>>Oglądaj także: Zeszłoroczny materiał Mediów Narodowych z Obchodów Rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu

Nie ustaniemy w wysiłkach, by wydarzenia rzezi wołyńskiej i innych miejsc kaźni Polaków na Kresach Wschodnich zostały godnie upamiętnione. Już dziś obserwujemy jak do tej wspólnej misji przyczynia się ustanowione dwa lata temu święto państwowe. Prawdę o zbrodni wołyńskiej włączyliśmy do naszej narodowej historii. Niepodległa Rzeczpospolita z należną czcią wspomina ofiarę naszych rodaków – podkreślił premier.

Po części oficjalnej pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się Marsz Pamięci Rodzin Ofiar.

PAP.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY