Żydowska batalia zapuszcza swój pęd! Yad Vashem krytykuje polsko-izraelską deklarację uznającą, że nie było “polskich obóz śmierci”!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

29 czerwca w ekspresowym tempie na polecenie premiera Izraela znowelizowano ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, wykreślając z niej przepisy penalizujące przypisywanie Narodowi lub Państwu Polskiemu zbrodni popełnionych przez III Rzeszę. W zamian tego premierzy Polski i Izraela odpisali deklarację stwierdzającą brak zgody na przypisywanie Polsce lub Narodowi polskiemu winy za zbrodnie nazistów. Miał to być sukces polskiej dyplomacji. Jednak już zaczyna się krytyka ze strony żydowskiej, że Polska za mało ustąpiła.

Nowelizacja uchyla przepisy po styczniowej noweli, które grożą karami grzywny i więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu i polskiemu państwu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Dla Yad Vashem to jednak byt mało. Skrytykowane zostało także wspólne oświadczenie Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.

Zobacz też: Winnicki: “Za rządów PiS ustawy pisze się w obcych ambasadach” [WIDEO]

Premierzy zadeklarowali w niej w nim brak zgody na przypisywanie Polsce lub narodowi polskiemu winy za zbrodnie nazistów.  Potępiono wszystkie przejawy antysemityzmu. Zadeklarowali również swobodę prowadzenia badań naukowych na temat Holokaustu. W komunikacie Yad Vashem czytamy jednak, że deklaracja toruje drogę do kontynuowania walki przeciwko badaczom Holokaustu. Jednak zdaniem Yad Vachem nie do końca przeciwdziała ewentualnej walce z naukowcami badającymi Holocaust. Ich zdaniem polsko-izraelskie oświadczenie zawiera “błędy i kłamstwa”.

Zobacz też: Żydzi triumfują! PiS wycofuje się z ustawy o IPN. “Upokorzyliście nasz kraj”

 

Również posłom Knesetu i dziennikarzom żydowskim nie spodobała się polsko-żydowskie oświadczenie premierów. Z oburzeniem zareagowali na wykupienie płatnych ogłoszeń przez polski rząd w żydowskich gazetach, w których pokazywane jest to oświadczenie.

natemat.pl/haaretz.com

Zobacz też

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY