Parlament Europejski odrzucił ACTA 2!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Młodzież Wszechpolska

Parlament Europejski w głosowaniu odrzucił projekt dyrektywy regulującej kwestię praw autorskich w internecie. Wcześniej projekt został przyjęty przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego. Projekt dyrektywy wzbudził wiele kontrowersji; był często porównywany do ACTA.

Po posiedzeniu plenarnym 278 osób głosowało za przyjęciem dyrektywy, przeciwnym temu było 218 europarlamentarzystów, 31 osób wstrzymało się od głosu. W rezultacie z tym ponowne głosowanie nad dyrektywą odbędzie się we wrześniu na następnej sesji plenarnej.

Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego. We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym – powiedział sprawozdawca, Axel Voss z Europejskiej Partii Ludowej.

“ACTA 2” w założeniu Komisji Prawnej PE miała być ochroną dla portali internetowych oraz walką z plagiatami i kradzieżą oryginalnych materiałów. Jednakże dyrektywy 11. i 13. budziły kontrowersje. Dyrektywa 11. mówi o zakazie udostępniania artykułów na portalach społecznościowych oraz różnych aplikacjach. Natomiast dyrektywa 13. mówi o konieczności sprawdzenia przez właścicieli stron internetowych zdjęć i innych materiałów jeszcze przed ich wrzuceniem w celu upewnienia się czy nie narusza to praw autorskich.

W wielu krajach Unii Europejskiej w ostatnich dniach miały miejsce spontaniczne protesty społeczne w sprawie wprowadzenia “ACTA 2”.

dorzeczy.pl/narodowcy.net

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY