XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasnej Górze

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. screen youtube

W niedzielę na Jasnej Górze zorganizowano XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian 2018, tym razem pod hasłem „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu”.

– Kresowianie w obronie dobrego imienia Polski i godności Polski i Polaków, to ważna sprawa. My ciągle mocno akcentujemy te kwestie. Dla nas, Kresowian, którzy przeszliśmy najtrudniejsze z możliwych chwile właśnie tam na Wschodzie przez lata wojny i lata powojenne. To artykułowanie zabiegania o to, aby Polska była mocnym krajem, i aby wiedzieli Polacy, że mogą również na nas się oprzeć, na naszym bolesnym doświadczeniu i naszej ogromnej mocy, którą ciągle mamy, i z którą chcemy iść do przodu dla Polski i dla Polaków – powiedziała w wypowiedzi cytowanej przez biuro prasowe klasztoru jasnogórskiego na zjeździe Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.

– Ciągle domagamy się o upamiętnienie miejsc kaźni i ciągle rozbijamy się o mur niemożności po wschodniej stronie, a przecież to jest elementarna powinność tamtej strony, żeby wypełnić zobowiązania, czy powiedzmy nawet zachować się zwyczajnie i po ludzku wobec tych, którzy o swoją godność już upomnieć się nie są w stanie, bo leżą w bezimiennych mogiłach, często gdzieś na jakichś wysypiskach, bezdrożach, lasach – dodała.

Po odprawieniu przez ks. Grzegorz Drausa – proboszcza parafii św. Jana Pawła II we Lwowie Mszy Świętej za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie, homilię wygłosił duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego – ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz osób niepełnosprawnych, Ormian i Kresowian.

Następnie odbył się Marsz pokoleń kresowych, a przed figurą Matki Bożej Niepokalanej przed Szczytem ustawiono Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN-UPA. Wreszcie odbył się Apel Poległych. Po przemowach zaproszonych gości wręczono nagrody Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP.

Zapraszamy do obejrzenia relacji:

źródło: dzienniknarodowy.pl / jasnagora.com / twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY