Prezydent Polski mówi o “silnych” relacjach z Izraelem – w tle skandal z ustawą o IPN

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ rmf24.pl

Prezydenci Polski i Izraela odbyli dziś rozmowę telefoniczną. Andrzej Duda i Reuwen Riwlin zaznaczyli, że chcą budować silne relacje między oboma państwami – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Media: Nowelizacja ustawy o IPN ceną za spotkanie z Trumpem

 – 28 czerwca, z inicjatywy strony izraelskiej, miała miejsce rozmowa telefoniczna między prezydentami Polski i Izraela – podała Kancelaria w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej. Riwlin podziękował Dudzie ,,za jego rolę i przywództwo w budowaniu przyjaznych stosunków polsko-izraelskich, czego wyrazem był m.in. niedawny udział obu prezydentów w Marszu Żywych”.

– Obaj przywódcy podkreślili również, że chcą budować silne relacje polsko-izraelskie w duchu wczorajszej deklaracji – podkreśliła Kancelaria Prezydenta. Dodano też, że prezydent Izraela zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia oficjalnej wizyty w Izraelu.


We wczorajszej deklaracji Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu zapewnili m.in. o braku zgody na przypisywanie narodowi polskiemu winy za niemieckie zbrodnie. Potępili też antysemityzm i antypolonizm oraz zadeklarowali ochronę swobody wypowiedzi o historii i wolności badań na temat holokaustu.

Tego samego dnia Sejm wprowadził poprawkę do ustawy o IPN znoszącą karę za oskarżanie Polaków o udział w nazistowskich zbrodniach.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY