Wyrok sądu w Białymstoku: Czeczeni wspierali ISIS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał kary dla Czeczenów oskarżonych ws. wspierania ISIS. Czwarta osoba została uniewinniona.

W wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł, że kary dwóch lat i miesiąca więzienia dla trzech Czeczenów, oskarżonych w sprawie dotyczącej wspierania tzw. Państwa Islamskiego, zostają utrzymane. Jednocześnie uniewinniono czwartą osobę, oskarżoną w te j sprawie. Wyrok jest prawomocny.

Prokuratura zarzucała czwórce Czeczenów, że od maja do października 2014 roku działali w zorganizowanej grupie przestępczej, m.in. gromadzącej pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS). Zostali też oskarżeni o organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego, a także rekrutowanie bojowników do walki w ramach dżihadu w rejonach konfliktu zbrojnego.

Oskarżeni nie przyznali się do winy i twierdzili, że zbierali pieniądze nie na potrzeby ISIS, ale na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał trzech z czterech Czeczenów za wspieranie terroryzmu. Uznał jednak, że nie chodziło o tzw. państwo islamskie, ale o tzw. Emirat Kaukaski. Sąd zaznaczył, że prowadzi on działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji, „ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu”.

Wyrok ten został utrzymany przez białostocki sąd apelacyjny. Prokuratura domagała się surowszych kar i skazania wszystkich zgodnie z aktem oskarżenia. Z kolei obrona chciała uniewinnienia całej czwórki.

Jesienią 2016 roku Paweł Kukiz odniósł się do sprawy czterech Czeczenów. – Obawiam się, że nie stać nas na ryzyko przyjmowania nacji, wśród których roi się od psychopatów i morderców – powiedział polityk.

Organizacja „Emirat Kaukazu” to islamskie quasi-państwo proklamowane w 2007 roku przez prezydenta Iczkerii Doku Umarowa. W zamierzeniu miało to być islamistyczne państwem, w skład którego oprócz Czeczenii wchodziły również Dagestan, Inguszetia, Osetia, Kabaro-Bałkaria i Karaczajo-Czerkiesja. Emirat skupiał wahabitów z Czeczenii, Dagestanu i Inguszetii. W połowie 2015 roku przywódcy czterech kaukaskich tzw. wilajetów (arabska jednostka administracyjna) z 7, na które dzielił się emirat, złożyli przysięgę Państwu Islamskiemu. Wśród nowych sojuszników IS znalazł się wówczas groźny terrorysta Asłan Biutukajew, przywódca jednostki zwanej „Rijad as-Salihiin” (Batalion Samobójców).

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY