Kałków-Godów – XXIV Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W niedzielę po raz 24. w Kałkowie-Godowie (świętokrzyskie) miała miejsce Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych. Do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej z całego kraju zjechali się kombatanci, działacze Związku Żołnierzy NSZ i przedstawiciele różnych środowisk narodowych. Nie zabrakło działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej.

Dzień zaczął się od spotkania z kombatantami w auli przy sanktuarium. Do Kałkowa przyjechali m.in. mjr Stanisław Turski, kpt. Bogdan Eubich, por. Henryk Atemborski i por. Juliusz Opel.

Przeniesienie prochów płk. Antoniego Szackiego „Bohuna” – legendarnego dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ

ONR-owcy, tak jak w ubiegłym roku, przed głównymi uroczystościami postanowili zorganizować przemarsz. Rozpoczęli go przed kapliczką w pobliskim Stykowie. Na początek odmówiona została Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych i odśpiewano ,,Hymn Młodych”. Mimo ulewnego deszczu kilkudziesięcioosobowa grupa działaczy ONR z okrzykami na ustach dotarła do sanktuarium.

Tam miała miejsce zbiórka pocztów sztandarowych, a punktualnie o 12 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Zbigniewa Staniosa. Po jej zakończeniu zostały wręczone odznaczenia obecnym na miejscu kombatantom. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do pobliskiej Golgoty Martyrologium Narodu Polskiego, gdzie w kaplicy Narodowych Sił Zbrojnych miało miejsce zakończenie pielgrzymki.

Do Kałkowa przyjechali m.in. mjr Stanisław Turski, kpt. Bogdan Eubich, por. Henryk Atemborski i por. Juliusz Opel.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY