Komisja Wenecka apeluje do Węgier. Chce uchylenia pakietu “Stop Soros”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Komisja Wenecka wezwała węgierskie władze do uchylenia uchwalonego przed dwoma dniami pakietu ustaw dotyczących migracji, nazywanych “Stop Soros”.

Przyznając, że wiele państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadziło kary za czerpanie zysku z handlu ludźmi, Komisja Wenecka uznała nowe prawo na Węgrzech za zbyt daleko idące. Wskazano tu w szczególności na groźbę więzienia wobec organizacji działających w dobrej wierze.

Przypomnijmy, że w środę węgierski parlament zdecydowaną większością głosów przyjął pakiet ustaw określany jako “Stop Soros” oraz ustawę zmieniającą konstytucję. Nowe prawo pod groźbą kar finansowych i pozbawienia wolności zakazuje udzielania pomocy nielegalnym imigrantom. W myśl zapisów przyjętych ustaw, osoby lub grupy, które pomagają imigrantom nieuprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie azylu lub pomagają nielegalnym imigrantom uzyskać prawo pobytu na Węgrzech, będą podlegać karze więzienia.

Węgierscy posłowie przegłosowali także poprawkę do konstytucji zabraniającą „obcym populacjom” osiedlać się na terenie tego kraju.

DORZECZY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY