Włochy: Kolejne statki z imigrantami nie wpuszczane do portów. Kapitanom grozi zatrzymanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. dziennikzwiazkowy.pl

Szef włoskiego MSW Matteo Salvini wezwał w czwartek holenderski statek NGO z 400 migrantami, aby popłynął do Holandii.

Jest to już drugi statek NGO z migrantami, który nie dostał zgody na wpłynięcie do włoskiego portu. Już wcześniej Salvini zapowiadał, że podejmie taką decyzję, wskazując, że statek „czeka” na migrantów u brzegów Libii, by ich przewieźć do Włoch.

Zdaniem włoskiego wicepremiera załoga statku NGO Lifeline dopuściła się „poważnego naruszenia” zasad obowiązujących na morzu, ponieważ wyłączyła urządzenia pokładowe i wzięła na swój pokład migrantów z pontonów na wodach libijskich. Teraz koniec z tym – podkreślił.

Salvini dodał, że włoska straż przybrzeżna poleciła Lifeline aby stał w miejscu w oczekiwaniu na libijskie służby. Libijska straż napisała: nie ruszajcie się, my się tym zajmiemy – powiedział.

Zwracając do załogi jednostki pływającej pod holenderską banderą wicepremier napisał: Zadziałaliście siłowo, nie słuchając włoskiej i libijskiej straży przybrzeżnej. Dobrze, to w takim razie ten transport istot ludzkich przewieźcie do Holandii albo do innego kraju.

Salvini podkreślił, że statki tych pseudoorganizacji pozarządowych nie przybiją już więcej do włoskich brzegów. Jego zdaniem Lifeline kieruje się swoimi interesami. Gdyby byli tacy dobrzy, wobec obecności libijskich łodzi patrolowych w pobliżu nie interweniowaliby – oświadczył Salvini, a załogę nazwał „pseudowolontariuszami”.

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY