Częstochowa: Śledztwo w sprawie ONR prawomocnie umorzone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie ponownie umorzyła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych w statucie stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny.

Postępowanie było prowadzone na skutek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, złożonego przez Urząd Miasta Częstochowy. Do zawiadomienia dołączono interpelację radnej miasta Częstochowy w sprawie działalności tego stowarzyszenia. W szczegóły sprawy wprowadza rzecznik częstochowskiej prokuratury, Tomasz Ozimek:

– W grudniu 2017 roku prokurator umorzył dochodzenie dotyczące publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych w statucie stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny z uwagi na brak znamion przestępstwa. W toku tego dochodzenia uzyskano dokumentację dotyczącą rejestracji stowarzyszenia oraz przesłuchano w charakterze świadków przedstawiciela Urzędu Miasta Częstochowy, radną oraz osoby reprezentujące stowarzyszenie.Po analizie materiałów dowodowych uznano, że brak jest dowodów wskazujących na to, że osoby tworzące zapisy statutu ONR nawoływały w ten sposób do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych. Nie stwierdzono także, że zapisy statutu propagują faszystowski ustrój państwa.

W wyniku złożenia zażalenia przez Urząd Miasta Częstochowy, w marcu br. Sąd Rejonowy w Częstochowie uchylił postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania oraz polecił dokonanie ustaleń, czy członkowie ONR-u dopuścili się czynów zabronionych na terenie Częstochowy. W toku dalszego postępowania przeprowadzono czynności dowodowe w postaci przesłuchania świadków i analizy interwencji policji. Na ich podstawie nie stwierdzono, aby osoby będące członkami lub sympatykami ONR-u popełniły na terenie Częstochowy czyny zabronione, a w szczególności przestępstwa publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych.

Jak poinformował rzecznik Tomasz Ozimek, uwzględniając powyższe ustalenia prokurator ponownie umorzył dochodzenie. Postanowienie prokuratora jest prawomocne. Na to postanowienie nie przysługuje stronom możliwość złożenia zażalenia.

CZESTOCHOWSKIE24.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY