Czarniecki przed Bonaparte i orzeł z koroną zwieńczoną krzyżem. Czy możemy spodziewać się zmian w symbolach narodowych…?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dziennik “Rzeczpospolita” poinformował dziś o finalizowaniu prac Ministerstwa Kultury nad projektem retuszu polskich symboli narodowych. Wiele wskazuje na to, iż postulowane zmiany nie będą jednak wprowadzone w życie.

Jednym z problemów, nad którym ma pochylić się resort jest kolor polskiej flagi. Konstytucja RP mówi, iż “barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”. Współrzędne liczbowe zawarte w tak zwanej przestrzeni barw CIELUV wskazują jednak, iż biel na fladze w rzeczywistości jest jasnoszara, a czerwień buraczkowa.

Kolejną kwestią jest błąd w nazewnictwie- W ustawie to, co jest herbem, zostało nazwane godłem. Ten błąd powstał już w czasach PRL. Od tamtego czasu nie został wyeliminowany z ustawy, a co gorsza, przeniesiono go do Konstytucji- tłumaczy Sławomir Górzycki, prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Godłem jest więc sam wizerunek orła, bez czerwonej tarczy.

Postulatorzy zmian w polskich symbolach narodowych domagają się zmiany w godle poprzez umieszczenie na głowie orła zamkniętej korony zwieńczonej krzyżem. Kolejny postulat dotyczy natomiast zmian w kolejności zwrotek w hymnie. W rękopisie Józefa Wybickiego zwrotka o Czarnieckim występuje bowiem przez zwrotką o Bonaparte.

Nieoficjalnie wiadomo, iż ewentualne zmiany mają być gotowe na stulecie niepodległości.

pch24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY