Niemcy: Może dojść do dymisji Angeli Merkel

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Deutsche Welle informuje o poważnym kryzysie rządowym w Niemczech z powodu sporu pomiędzy CDU i CSU dotyczącego imigrantów. Może on doprowadzić do dymisji kanclerz Merkel.

W nocy z czwartku na piątek kanclerz i jej minister spraw wewnętrznych naradzali się w urzędzie kanclerskim jednak nie byli w stanie porozumieć się co do kształtu polityki azylowej. Później miały miejsce osobne posiedzenia grup parlamentarnych CDU i CSU, czemu towarzyszyło zawieszenie obrad Bundestagu.

DW podało, że podczas posiedzeniu posłów CSU szef partii Horst Seehofer ogłosić, że w poniedziałek może rozpocząć działania na własną rękę poprzez zamknięcie granic dla osób ubiegających się o azyl. CSU miało wyrazić jednomyślne poparcie.

Z kolei Angela Merkel nie chce samodzielnego niemieckiego działania w kryzysie migracyjnym i chce wspólnego rozwiązania ze wszystkimi europejskimi partnerami. Ponieważ nie ma porozumienia na poziomie europejskim CSU nie chce dłużej na nie czekać.

Radio przypomina, że kanclerz może rozważyć dymisję Seehofera, jednak oznaczałoby to koniec tego rządu. Merkel może również postawić w parlamencie wniosek o wotum zaufania. DW wskazuje, że Merkel nie może tolerować działania Seehofera działa na własną rękę, bo wtedy rząd przestaje być jej rządem.

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY