Narodowcy podpisali Deklaracje Niepodległości: “Wyprowadzimy Polskę z Unii Europejskiej” [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

“Deklarację Niepodległości 2018”, która zapowiada m.in. “podejmowanie działań zmierzających do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej”, podpisali w Warszawie przedstawiciele organizacji, które uczestniczyły w sobotnim kongresie Ruchu Narodowego.

98 delegatów z całego kraju wybrało też władze partii. Niemal jednogłośnie – przy jednym głosie przeciw oraz jednym wstrzymującym się – prezesem Ruchu Narodowego ponownie został wybrany Robert Winnicki. Jego zastępcą pozostał Krzysztof Bosak.

Pod “Deklaracją Niepodległości 2018” podpisali się przedstawiciele Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Kongresu Nowej Prawicy i Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego oraz uczestniczący w kongresie przedstawiciele świata nauki i kultury.


W dokumencie zapisano m.in., że “dzięki wytrwałej mobilizacji Polaków musi nastąpić odrodzenie pełnej suwerenności kulturowej, gospodarczej i politycznej naszej Ojczyzny”.

– Naród musi odzyskać pełną swobodę samostanowienia we wszystkich aspektach życia wspólnotowego. Deklarujemy podejmowanie w tym kierunku niezbędnych działań, w tym działań zmierzających do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej, niszczącej suwerenność naszego kraju we wszystkich wyżej wymienionych aspektach – czytamy w dokumencie.

Robert Winnicki ocenił w rozmowie z PAP, że “Deklaracja Niepodległości 2018” jest “zaczynem budowania koalicji” na rzecz wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

– To będzie mechanizm, wokół którego będzie polaryzowała się scena polityczna w najbliższych latach – na eurozwolenników obejmujących prawie całą dzisiejszą klasę polityczną i eurosceptyków, wśród których prym będzie wiódł Ruch Narodowy – powiedział Robert Winnicki.

W jego ocenie jest to jeden z czynników, który sprawi, że na narodowców zagłosuje “spora część Polaków”. Dodał, że każdy może poprzeć “Deklarację Niepodległości” za pośrednictwem Internetu.

– Chcemy pod nią zebrać sporą liczbę podpisów także +ludzi znaczących+ i myślę, że ten proces będzie się rozszerzał – powiedział Robert Winnicki.


Pytany o spodziewany wynik RN w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, Winnicki (który jest też posłem niezrzeszonym), zaznaczył, że narodowcy liczą na “samodzielne wejście do Sejmu, na samodzielny klub poselski”.

W swoim wystąpieniu podczas kongresu lider RN mówił m.in., że narodowcy nie pozwolą na “dalsze upokarzanie Polski na arenie międzynarodowej”.

Odnosząc się do propozycji pytań w referendum ws. zmian w konstytucji, Winnicki ocenił, że prezydent Andrzej Duda “wygłupia się”.

– To jest kiepski żart, przecież pan prezydent (Andrzej) Duda jest doktorem prawa, a to są pytania, które nie mają nic wspólnego z ustrojem państwa – powiedział Robert Winnicki.

Zwrócił też uwagę na pytanie dotyczące “wpisania do konstytucji przynależności Polski do Unii Europejskiej”.

– W 1976 roku, za konstytucji PRL, wpisano przyjaźń ze Związkiem Sowieckim. To jest właściwa analogia historyczna, do której pan prezydent dzisiaj nawiązuje, i to jest skandal, i to jest hańba – mówił prezes RN.

Winnicki zapowiedział, że narodowcy będą “podpowiadać” Polakom, jak powinni odpowiadać na pytania referendalne. “Zrobimy pierwszy krok w tym referendum walcząc właśnie z tym pytaniem, żeby Polacy powiedzieli: +nie, nie chcemy takiego bzdurnego, postsowieckiego zapisu, żeby Unia Europejska była w polskiej konstytucji+” – powiedział polityk.

Mówiąc o partii rządzącej Winnicki ocenił, że “w strukturach PiS-u są też ludzie przyzwoici, prawi polscy patrioci”.

– Przyłączajcie się do nas, zapraszamy, nie musicie tkwić w marazmie – oświadczył Robert Winnicki.

Winnicki przyznał, że “niektórzy kpią z niego”, że jest w Sejmie sam i “niewiele może zdziałać”.

– Odpowiadam, że jestem wierzchołkiem góry lodowej, a tutaj mamy reprezentację tej masy, która zbiera się na spotkanie +Titanica III RP+ – mówił.

Prezes RN zapewnił, że narodowcy “wystawią listy” w jesiennych wyborach samorządowych, a przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą dla ruchu “kolejnym krokiem w dziele odzyskiwania pełnej suwerenności przez Polskę”.

Ruch Narodowy powstał 11 listopada 2012 r. jako porozumienie organizacji narodowych. W grudniu 2014 r. ugrupowanie zostało przekształcone w partię polityczną, która została zarejestrowana 11 lutego 2015 r. W 2017 r. partia została wykreślona z ewidencji, jednak 28 lutego 2018 r. ponownie zarejestrowana pod pełną nazwą “Ruch Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej”.

PAP

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY