Po latach skradziony list Kolumba wraca do Watykanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bazylika św. Piotra w Rzymie

medianarodowe / Fot. wikimediacommons

Do Watykanu wróciła skradziona XV- letnia kopia listu Krzysztofa Kolumba do króla Ferdynanda i królowej Izabeli Hiszpańskiej. Zawiera on opis odkrycia nowego lądu.

Ze specjalną wizytą w celu zwrócenia dokumentu do Watykanu przybyła ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej Callista Gingrich. Towarzyszyła jej delegacja Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (Department of Homeland Security), która namierzyła skradziony list. Delegacja przyjęta została przez archiwistę i bibliotekarza watykańskiego abp. Jean’a-Louis’a Bruguès’a i prefekta biblioteki bp Cesare’a Pasini.

List Kolumba sporządzony został w 1492 roku i zawiera opis nowego lądu. W Europie przetłumaczony został na język łaciński i rozpowszechniony na całym kontynencie. Biblioteka Watykańska otrzymała jedną z kopii od jezuitów w 1921 r., jako część kolekcji rzadkich książek i manuskryptów de Rossiego. Zakon wszedł bowiem w posiadanie listu dzięki donacji ze strony wdowy po de Rossim.

Nie jest do końca jasne kiedy i w jaki sposób dokument został skradziony z Watykanu. Agenci rządowi ze Stanów Zjednoczonych zlokalizowali go niedawno w prywatnej kolekcji Roberta Parsonsa, który nabył go w 2004 r. nie zdając sobie sprawy z tego, że został on skradziony.

gosc.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY