Zawarto porozumienie Trump-Kim. Co znalazło się w dokumencie?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump

/ fot. flickr.com

Donald Trump zawarł porozumienie z Koreą Płn. Zaznaczono, że oba państwa będą dbały o budowę trwałego i stabilnego pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Prezydent Trump i przewodniczący Kim Dzong Un przeprowadzili kompleksową, dogłębną i szczerą wymianę poglądów na temat kwestii związanych z ustanowieniem nowych stosunków USA-KRLD oraz budowaniem trwałego i solidnego systemu pokoju na Półwyspie Koreańskim – piszą w deklaracji przywódcy.

Prezydent Trump zobowiązał się do zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa do KRLD, natomiast Kim Dzong Un potwierdził, że chce dokończyć denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Zapisano również, że ruszą prace nad wydobyciem i odesłaniem do USA szczątków osób zaginionych w czasie wojny koreańskiej.

Oba państwa wyznaczyły sobie cztery punkty, które mają na celu ustabowić nowe, lepsze relacje USA-KRLD:

1. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się ustanowić nowe stosunki między USA a KRLD zgodnie z pragnieniem narodów obu krajów, by zapewnić pokój i dobrobyt.

2. Stany Zjednoczone i KRLD połączą wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim.

3. Potwierdzając deklarację z Panmundżon z dnia 27 kwietnia 2018 r., KRLD zobowiązuje się działać na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

4. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do odzyskania szczątków żołnierzy poległych i zaginionych, w tym do natychmiastowej repatriacji ciał osób już zidentyfikowanych.

To było pierwsze spotkanie USA z Koreą Północną. Trump jednak stwierdził, że to nie była jego pierwsza rozmowa z Kim Dzong Unem.

Szczyt Donald Trump-Kim Dzong Un rozpoczął się po godzinie 3:00 czasu polskiego w Singapurze.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY