Hiszpania: Rozpoczął się proces dżihadysty zatrzymanego w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Hiszpanii rozpoczął się proces dżihadysty, który został zatrzymany w 2015 roku w Warszawie.

Dżihadysta Abdeldżalil Ait Al-Kaid stanął wczoraj przed sądem w Barcelonie. Mężczyzna planował przeprowadzenie zamachu w bazylice Sagrada Familia w stolicy Katalonii. Proces poprzedziło prawie trzyletnie śledztwo dotyczące działalności i powiązań 34-letniego obecnie Marokańczyka.

O tym, gdzie został zatrzymany oskarżony pisał m.in. dziennik “El Mundo” – Po podróży przez kilka państw europejskich Al-Kaid dotarł do Polski. W czerwcu 2015 roku został aresztowany przez miejscowe służby dzięki wcześniejszej informacji przekazanej im przez hiszpańską żandarmerię.

Mężczyzna miał podróżować do Polski przez Serbię. Do Europy wyruszył z Ar-Rakki, która była traktowana wówczas jako bastion ISIS w Syrii. W trakcie śledztwa wyszło, że pomysłodawcą ataku miał być obywatel Belgii Abdelhamid Abaaoud, uznawany za przywódcę dżihadystów.

Abdeldżalil Ait Al-Kaid ostał oskarżony m.in. o przynależność do organizacji terrorystycznej i planowanie zamachu. Prokuratura chce dla niego 10 lat więzienia. We wniosku uzasadniono to jego przynależnością do ISIS – jest groźnym przestępcą, który przeszedł szkolenie z posługiwania się bronią palną i ładunkami wybuchowymi, a także z werbunku nowych członków dla IS.

radiomaryja.pl

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY