Prezes TK Niemiec krytykuje polski Trybunał. “Eliminacja”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy

Niemcy / Fot. Pixabay

Kto chce pomóc populistycznemu ugrupowaniu w zdobyciu na trwałe władzy, ten znacznie ułatwi realizację tego zadania, eliminując Trybunał Konstytucyjny – powiedział szef niemieckiego TK Andreas Vosskuhle.

Sędzia udzielił wywiadu gazecie “Welt am Sonntag”. Stwierdził w nim m.in., że eliminacja TK pozwoli populistom na trwałe zdobycie władzy.

– Trybunały konstytucyjne są naturalnymi przeciwnikami wszystkich sił, które chcą zniszczyć demokratyczne państwo konstytucyjne. Ich centralnym zadaniem jest kontrola przestrzegania reguł, które pozwalają mniejszości stać się większością – powiedział Vosskuhle.

Tłumaczył, że chodzi o “podstawowe prawa gwarantujące wolność słowa, wolność prasy, wolności do zgromadzeń oraz o prawa opozycji w parlamencie, a także prawo wyborcze”. Prezes TK Niemiec ocenił, że “funkcjonujące ciała publiczne podlegają takim samym prawom co szczęśliwy związek partnerski”. – Oba nie są oczywistością, oba muszą być codziennie zasilane – dodał.

Vosskuhle był pytany pytany o blokowanie czy wręcz eliminowanie sądów konstytucyjnych w Polsce, na Węgrzech, w Turcji i Rosji. – Dla nas w Karlsruhe (siedziba niemieckiego TK – red.) rozwój wypadków w wymienionych krajach jest ostrzeżeniem. Musimy stale podejmować wysiłki, aby być jeszcze lepszymi. Zwykła kontynuacja nie wystarczy – oświadczył.

Jak zauważa Deutsche Welle, prezes niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego już wcześniej wielokrotnie krytykował reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

DORZECZY

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY