Austria zamyka meczety i wydala imamów finansowanych przez Turków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Były już kanclerz Sebastian Kurz / fot. flickr.com

Austriackie władze ogłosiły walkę z “politycznym islamem” – zamknęły 7 meczetów, chcą wydalić również do 60 imamów finansowanych przez Turków.

Równoległe społeczeństwa, polityczny islam i radykalizacja nie mogą mieć miejsca w naszym kraju – powiedział kanclerz Sebastian Kurz z rządzącej Austriackiej Partii Ludowej.

Decyzja rządu wiąże się z niedawnymi wydarzeniami w jednym z meczetów. Śledztwo prowadzone w tej srpawie wykazało, że w muzułmańskiej świątyni rozegrano historyczną inscenizację – bitwę pod Gallipoli z I wojny światowej.

Podczas odgrywania scen z bitwy dzieci przebrano w mundury. Zostały one zmuszone do odgrywania polegałych żołnierzy, którzy byli dodatkowo owinięci tureckimi flagami.

Jak zapowiedziała na konferencji Kurz – wydalenia imamów wraz z rodzinami rozpoczęły się dzisiaj. Podjęto także stosowne kroki wobec Turecko-Islamskiego Stowarzyszenia Kulturalnego (ATIB).

Stosunki Turcji z Austrią są od dawna napięte, a sam kanclerz Kurz jest przeciwny przyłączeniu się Ankary do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Austria: Powstanie specjalna klasa dla uczniów-imigrantów, którzy nie znają niemieckiego

Niedawno w Austrii przegłosowano ustawę, w myśl której uczniowie słabo mówiący lub nie znający języka niemieckiego będą przebywać w specjalnej klasie. Ustawa wejdzie w życie z początkiem nowego roku szkolnego. Przeciwko takiemu zapisowi protestowała opozycja.

onet/MN

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY