Francja: Mieszkańcy Chaucisse okupują zabytkową plebanię – są przeciwko rozbiórce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Radio France - Bleuette Dupin

Mieszkańcy Chaucisse (500 mieszk.) okupują zabytkową plebanię z 1818 r., którą merostwo chce wyburzyć. Gotowi są sfinansować jej remont – podaje Adam Gwiazda na portalu Twitter.

Mieszkańcy Chaucisse, w Saint-Nicolas-la-Chapelle w Val d’Arly, zauważyli w poniedziałek rano firmę, która ich zadaniem miała zburzyć zabytkową plebanię. Wiadomość od razu rozeszła się wśród mieszkańców, którzy przyszli chronić budynek.

Mieszkańcy nie rozumieją decyzji burmistrza, zwłaszcza że zaoferowali całkowite sfinansowanie renowacji. W 2009 przekazali ją na własność gminie, by ta mogła ją odrestaurować, ale kilka lat później mer zmienił zdanie.

Burmistrz tłumaczy się, że rozbiórka ma chronić mieszkańców – budynek grozi zawaleniem. Dlatego też w poniedziałek rano na miejsce przybyła firma budowlana upoważniona przez ratusz do zburzenia prezbiterium.

Przywiązanie mieszkańców Chaucisse z plebianią wiąże się z historią kościoła i prezbiterium zbudowanymi w 1818 i 1824 r. przez starsze pokolenia, które wszystko sfinansowały. Mieszkańcy wyznaczyli adwokata, który występuje z wnioskiem o zawieszenie prac w sądzie administracyjnym.

Prezbiterium należało do mieszkańców do 2009 roku. Następnie zgodzili się oddać je gminie w zamian za rozwój dziedzictwa. Dziewięć lat później gmina zmieniła zdanie i ludzie poczuli się zdradzeni. Założyli stowarzyszenie i zebrali ponad 2,5 tys. podpisów, aby chronić budynek.

francebleu.fr

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY