Tęcza wraca na Plac Zbawiciela. Tym razem ma być niezniszczalna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kontrowersyjna tęcza wraca na Plac Zbawiciela. Kiedy i w jakiej formie? Tego dowiemy się już wkrótce. 

“Tęcza wraca na Plac Zbawiciela. Tym razem niezniszczalna. Tak jak miłość” – piszą tajemniczo organizatorzy wydarzenia, na którym oficjalnie powitamy z powrotem symbol ruchu LGBT. O szczegółach sprawy dowiemy się już 7 czerwca.

Każdy z nas wie, że istnieje Dzień Matki, Dzień Dziecka czy Dzień Ojca. Niewiele osób wie jednak o tym, że istnieje też Dzień Seksu. W 2003 Rada Tradycji Unii Europejskiej ogłosiła 7 czerwca Międzynarodowym Dniem Seksu.

„Tęcza” to chyba najbardziej kontrowersyjna instalacja artystyczna w historii Warszawy. Nawet palma na rondzie de Gaulle’a nie wzbudzała aż takich emocji. Przez lata namiętnie spierano się o jej walory estetyczne, artystyczne i ideologiczne. Od czasu powstania była ona aż siedem razy podpalana, w tym dwukrotnie w czasie pochodu z okazji Święta Niepodległości – odpowiednio w 2013 i 2014 roku. Część mieszkańców oburzała się, że instalacja jest symbolem środowisk LGBT, a kolejne koszty odbudowy to “wyrzucanie pieniędzy w błoto”. Niektórzy usiłowali polemizować z tym twierdzeniem, powołując się na cytaty z Pisma Świętego, gdzie pojawiały się wzmianki o tęczy.

W 2015 r. spory zakończyło dopiero zniknięcie „Tęczy” z placu Zbawiciela, poprzedzone symbolicznym pożegnaniem obiektu przez jego zwolenników. Od dawna mówiło się, że ma zostać poddana gruntownej renowacji. Niezbędna była wymiana kwiatów. Chodziło także o to, a by stalową konstrukcję zabezpieczyć przed korozją.

W tym roku, a dokładniej 9 czerwca, zwolennicy tęczowych barw i wszystkiego co się z nimi kojarzy mają zamiar przemaszerować przez Warszawę.

Krótka powtórka z historii:

  • 8 czerwca 2012 na placu Zbawiciela w Warszawie stanęła „Tęcza”.
  • Po kilkakrotnych podpaleniach w nocy 26 sierpnia 2015 została zdemontowana – 8 czerwca 2017.

Czyżby jej zwolennicy chcieli ją wskrzesić właśnie w rocznicę jej zdemontowania… zobaczymy.

źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY