Szwajcaria obawia się USA i “zamraża” miliardy rosyjskiego oligarchy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Szwajcarskie banki obawiają się ukarania przez Stany Zjednoczone i “zamroziły” 1 mld USD Wiktora Wekselberga.

Wekselberg to rosyjski oligarcha, który został objęty sankcjami USA. Media informują, że jego majątek wycenia się na 14,4 mld USD – co daje mu dziewiąte miejsce na liście najbogatszych Rosjan.

Banki, które zamroziły aktywa miliardera mogą spodziewać się pozwów. Rosyjski Forbes dowiedział się, że Wekselberg szykuje pozwy przeciwko bankom UBS, Credit Suisse i Julius Baer. Domaga się przede wszystkim dostępu do rachunków.

Według profesroa prawa międzynarodowego, Siergieja Glandina, oligarcha z prawdopodobnie wygra sprawę. Według niego nie może on jednak liczyć na wysokie odszkodowanie, ponieważ szwajcarskie banki bez problemu udowodnią, że obawiały się amerykańskich sankcji.

To nie pierwszy raz, gdy media piszą o miliarderze. W 2016 roku również wybuchła afera z jego udziałem. Wtedy w biurach firmy Renova należących do rosyjskiego miliardera Wiktora Wekselberga trwały rewizje. Działania były związane są z dochodzeniem dotyczącym przyjęcia przez urzędników państwowych w Republice Komi łapówek na sumę ponad 800 mln rubli.

Wiktor Wekselberg to rosyjski biznesmen, prezes zarządu spółki akcyjnej Tiumeńskaja nieftianaja kompanija, prezes przedsiębiorstwa Renowa. Magnat przemysłu aluminium i tytanu. Od roku 2004 zamieszkały w Zurychu.

pb.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY