Min. Szwed: Będą ułatwienia pracownicze dla imigrantów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stanisław Szwed

Stanisław Szwed / Fot. wnp.pl

 – Chcemy rozszerzyć listę zawodów, na które nasi pracodawcy będę szczególnie zwracali uwagę przy wyborze potencjalnego pracownika – powiedział w rozmowie z ,,Super Expressem” wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Ujawnił tym samym plany liberalizacji polskiego rynku pracy dla imigrantów spoza Unii Europejskiej.

Repolonizacja mediów ruszy lada chwila?! Prezes PiS miał dać zielone światło …

 

Minister zdradził niektóre z branż, w których zatrudnianie obcokrajowców będzie łatwiejsze.  – Branż jest dwadzieścia a zawodów około stu-dwudziestu. Mówimy tu o pracach z sektora branży technicznej, wszystkie zawody budowlane, kierowcy oraz zawody medyczne, w tym pielęgniarki – stwierdził. Wymagana będzie też znajomość języka polskiego, a w przypadku pielęgniarek także nostryfikacja dyplomu.

– Na bieżąco pracujemy nad tym, aby poprawiać przepisy. Doskonalimy te, które obowiązują tak, aby sprzyjały potencjalnym pracownikom. Mięliśmy wdrożyć dyrektywę sezonową, która została wprowadzona z dniem 1 stycznia – powiedział Szwed. Zaznaczył też, że dyrektywa ta dotyczy wszystkich państw Unii Europejskiej.

Część Polaków wyjeżdża. Dlatego musimy wypełnić tę lukę. Pracownicy z Ukrainy nie psuja naszego rynku. Wręcz przeciwnie – Stanisław Szwed

Wiceszef resortu pracy zapewnił również, że rząd podejmuje działania zachęcające pracowników z Ukrainy do przyjeżdżania na prace sezonowe.  – Staramy się, aby utrzymać system, który wprowadziliśmy. Jednak nie poprzestajemy na pracy i robimy co możemy, aby wszystko ulepszać – powiedział.  – Polacy nie są chętni do tego, aby pracować przy zbiorach truskawek, czy czereśni. W tym aspekcie musimy tworzyć udogodnienia dla ludzi ze wschodu, którzy są gotowi na przyjazd – dodał.

Ministerstwo zamierza także wydłużyć system sześciomiesięcznych umów z pracownikami. – Doskonale wiem, że system krótkich umów trwających pół roku to nie wszystko. Dlatego wydłużyliśmy ten okres do dziewięciu miesięcy. Zapewniamy także normy wynagrodzeń osobom, które decydują się, aby przyjechać do Polski – zaznaczył Szwed.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY