Zaprzysiężenie nowego premiera Hiszpanii. Zabrakło Krzyża i Pisma Świętego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Został zaprzysiężony nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez przez króla Filipa VI. Nowy premier jest przewodniczącym Hiszpańskiej Socjalistycznej  Partii Robotniczej. Podczas zaprzysiężenia zabrakło tradycyjnych atrybutów obecnych podczas każdego takiej uroczystości: Krzyża i Pisma Świętego.

Nowy premier, Pedro Sanchez, zastępuje na tym stanowisku Mariano Rajoya, który w Hiszpanii uznawany  był za centroprawicowca. Pedro jest siódmym premierem współczesnego królestwa. Wszyscy jego poprzednicy, nawet skrajnie lewicowy Jose Luis Zapatero, składali swoją przysięgę zgodnie z tradycją – w obecności nie tylko egzemplarza konstytucji, ale także krzyża i Pisma Świętego. Zapatero zasłynął swoją polityką zdecydowanej laicyzacji. Rezygnacja nowego premiera z tych dwóch ostatnich może zapowiadać obranie podobnego kierunku.

Hiszpania, niegdyś ostoja katolicyzmu, dziś jest krajem w którym trendy statystyczne są wyraźne. Jak pisze hiszpański dziennik El Pais, coraz więcej jest osób, które deklarują niewyznawanie żadnej religii. Spada liczba ślubów kościelnych i zakonnych. I choć ciągle 70 procent ludności deklaruje się jako katolicy, to tylko 60 procent z nich przyznaje się do praktykowania wiary.

Zmiana na stanowisku premiera jest skutkiem afery korupcyjnej dotyczącej byłych członków Partii Ludowej. Sąd skazał w sumie 29 osób powiązanych z tą partią – byli wśród nich zarówno politycy jak i przedsiębiorcy.

narodowcy.net/pch24.pl

Zobacz też

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY