Ropa naftowa decyduje o geopolityce – Morawiecki na Litwie i w Estonii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Litwę i Estonię. W rafinerii PKN Orlen w Możejkach spotkał się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem. 

Polskiemu premierowi towarzyszył prezes Orlenu Daniel Obajtek. Morawiecki zwrócił uwagę na to jak istotne znaczenie ma ropa naftowa dla relacji między państwami.- Ropa naftowa jest towarem, który decyduje w dużym stopniu o geopolityce – zaznaczył na konferencji prasowej. – Bardzo się cieszę, że ta geopolityka łączy nas coraz bardziej z Litwą, ale również poprzez rafinerię w Możejkach z Łotwą, Estonią i z eksportem do innych krajów-  dodał.

Jest data pogrzebu Pawła Chruszcza

 

Prezes Rady Ministrów stwierdził, że inwestycję w Możejkach Polska zawdzięcza prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. – Trzeba było odwagi, determinacji, wyobraźni i wizji strategicznej Lecha Kaczyńskiego, żeby przewidzieć, jak ważne będą te powiązania gospodarcze pomiędzy naszymi krajami dla umacniania bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, energetycznym, finansowym i po prostu w wymiarze gospodarczym – powiedział Morawiecki.

Saulius Skvernelis także podkreślał wartość relacji polsko-litewskich. – Chcę zapewnić, że Polska w postaci państwa litewskiego ma zaufanego partnera i to samo odczuwam ze strony Polski – nadmienił. – Mamy jeszcze dużo innych wspólnych interesów w zakresie bezpieczeństwa naszych krajów, bezpieczeństwa ekonomicznego, współpracy na forum UE, na forum wojskowym. Myślę, że musimy zawsze trzymać się razem – dodał premier Litwy.

Po południu Morawiecki i Skvernelis udali się do Tallina. Wraz z premierami Estonii i Łotwy – Jurim Ratasem i Marisem Kucinskisem, wzięli udział w uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Estonię. Szefowie rządów zasadzili dęby w ramach akcji 100 lat Estonii – 100 gajów dębowych. Mateusz Morawiecki rozmawiał także osobiście z Jurisem Ratasem.

Jutro prezes Rady Ministrów uda się do Watykanu. Tam weźmie udział w audiencji u papieża Franciszka i złoży kwiaty na grobie Jana Pawła II.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY