KAMIŃSKI: Kiedy Chiny skolonizują Europę?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kilka miesięcy temu w New York Times ukazał się artykuł opisujący kolonizację Afryki przez Chiny. Każdy kto zna dalekosiężne plany Państwa Środka nie był tym faktem zaskoczony. Państwa afrykańskie mają bardzo słabe struktury państwowe, w związku z czym ich kolonizacja nie przysparza Chinom wielkich problemów. Parę dni temu ukazał się jednak artykuł w Der Spiegel z którego wynika, że Pekin skupuje niemieckie firmy i poprzez to niemiecką technologię.

Przed trzema laty Państwo Środka przedstawiło projekt „Made in China 2025” (MIC 2025), którego celem jest doprowadzenie do hegemonii, jeśli chodzi o lokalizację i rozwój przemysłu. Zdefiniowali oni 10 kluczowych branż m.in. robotyka, samochody elektryczne,  systemy energetyczne, biomedycyna oraz maszyny sterowane komputerowo. Udział w zagranicznych firmach jest częścią tej strategii.

Niemieckie statystyki pokazuję, że Chiny skupują w ostatnich latach coraz więcej niemieckich firm. Robią to bezpośrednio lub za pomocą jednostek zależnych od Hongkongu, w związku z tym, dane na pewno są jeszcze zaniżone. Badania Der Spiegel opierają się na danych z 175 chińskich firm, które posiadały udziały co najmniej 10% w niemieckich firmach w latach 2014-2017. Zakup udziałów w 70% dokonano w branżach w których Chiny do 2025 roku chcą zostać liderem. Dzisiaj mają udziały w ponad 250 niemieckich przedsiębiorstwach.

Niemcy – 3 potęga eksportowa na świecie, dobrze funkcjonująca gospodarka, dobrze zorganizowana administracja, silny ośrodek władzy. Mimo tego nie są w stanie przeciwstawić Państwu Środka, które przejmują kluczowe gałęzie przemysłu. Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości Europa przestanie się liczyć w rozgrywce międzynarodowej i będzie tylko areną rozgrywek między Chinami a USA.

Jest to kolejny artykuł, który wskazuje na przemyślane i dalekosiężne plany Pekin wobec świata. Plany w których coraz bardziej zarysowuje się dominacja nad takimi kontynentami jak Afryka bądź Europa.

 

Czytaj więcej: KAMIŃSKI: „Jamajka” – czyli nowa koalicja, która będzie rządzić w Niemczech

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY