Orban ostro o Ukrainie: To państwo upadłe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Viktor Orban wypowiedział się ostro o Ukrainie. Według niego potrzebna jest rewizja polityki wobec Kijowa. Do tej pory tak o naszym sąsiedzie mówił tylko Putin.

Polityk podkreślał, że Ukraina nie szanuje prawa, nie respektuje praw mniejszości węgierskiej, a przede wszystkim nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec organizacji międzynarodowych.

Do tej pory nikt oficjalnie nie formułował oskarżeń w tak mocnych słowach. Orban wypowiedział je w specjalnym memorandum do wszystkich przywódców państw Sojuszu i sekretarza generalnego NATO.

Czytaj więcej: Viktor Orban: “Bronienie Polski leży w interesie Węgier”

Brak reform połączony z ustawicznymi atakami na prawa mniejszości (…) zrodziły niebezpieczny poziom niestabilności (…) Kijów określił drogę, która prowadzi do pogwałcenia istniejących praw mniejszości – podkreślały Węgry.

Sam dokument powstał tuż po powołaniu czwartego rządu Viktora Orbána 18 maja 2018 r. Rząd ujawnił, że pracowano nad nim w pierwszej kolejności, ponieważ władze przywiązują do niego dużą wagę.

Mimo niespotykanej w przeszłości rangi politycznej i finansowej pomocy dostarczonej przez NATO, UE, MFW, Bank Światowy i dużą grupę państw, rządowi ukraińskiemu brakuje woli politycznej i zdolności do wykonania podstawowych reform reorganizujących system gospodarczy, polityczny i społeczny wymaganych przez międzynarodowych donatorów – zaznaczył Orban w memorandum.

Tłem całego sporu jest przegłosowana jesienią ubiegłego roku ukraińska ustawa oświatowa i incydenty antywęgierskie, do których dochodziło na Zakarpaciu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY