Portugalia za życiem. Parlament nie zgodził się na legalizację eutanazji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zgromadzenie Republiki, czyli portugalski parlament, nie zgodziło się na depenalizację eutanazji, tzw. śmierci wspomaganej. Decyzja ta oznacza de facto brak zgody na jej legalizację.

Za odrzuceniem możliwości zalegalizowania eutanazji głosowali deputowani Portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), chadecko-ludowego bloku CDS-PP, a także Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).

Przeciwnego zdania byli natomiast socjaliści (PS), Blok Lewicy (BE), Zieloni oraz partia Ludzie, Zwierzęta, Przyroda (PAN).

Czytaj także: Fiński parlament odrzuca eutanazję i zobowiązuje się do opieki paliatywnej

W trakcie dyskusji deputowani ugrupowań popierających eutanazję wskazywali, iż nowe przepisy służą “zapewnieniu cierpiącym możliwości godnej śmierci”.

Prawa człowieka nie mogą zatrzymywać się na granicy śmierci- tłumaczyli deputowani BE.

Przeciwnicy eutanazji wskazywali natomiast, iż zgoda na jej legalizację może doprowadzić w przyszłości do nadużyć i jest sprzeczna z prawem, gdyż oznacza to zgodę na zabijanie ludzi. Podkreślili, że opieka paliatywna w Portugalii jest zaniedbana, a 80 proc. umierających pacjentów kończy życie nie mając do niej dostępu.

Już samo głosowanie nad legalizacją eutanazji wydaje się niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z ustawą zasadniczą- argumentowali politycy CDS-PP.

gosc.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY