Włochy: UE nie chce eurosceptycznego rządu. Conte rezygnuje z urzędu premiera

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rezygnacja Contego zwiększa prawdopodobieństwo rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Desygnowany na premiera Włoch Giuseppe Conte zrezygnował w niedzielę z misji utworzenia rządu. Rezygnacja Contego ma najwyraźniej związek z brakiem akceptacji prezydenta dla kandydata na ministra finansów.

Jak pisze agencja Reutera, prezydent Sergio Mattarella odrzucił kandydaturę 81-letniego ekonomisty Paolo Savony na ministra finansów. Powodem braku zgody ze strony prezydenta miały być eurosceptyczne poglądy kandydata, w tym krytyka waluty euro.

W niedzielę lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio oraz szef Ligi Północnej Matteo Salvini spotkali się osobno z prezydentem na rozmowach „ostatniej szansy”. W ich trakcie prezydent miał podtrzymać swój sprzeciw wobec kandydatury Savony. W związku z tym Conte złożył na ręce prezydenta rezygnację z misji utworzenia rządu.

Zdaniem agencji Reutera zwiększa to ryzyko przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Jeszcze przed zakończeniem spotkania premiera z prezydentem Salvini powiedział, że jedyną opcją pozostaje przeprowadzenie kolejnych wyborów, prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Według PAP obecnie najbardziej prawdopodobne jest powołanie przez prezydenta apolitycznego rządu technicznego.

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY