“To organizacja przemytników” – wicekanclerz Austrii krytykuje europejską straż graniczną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons/ Ggia

Wicekanclerz i przewodniczący FPÖ Heinz Christian Strache skrytykował w Brukseli Frontex.

Frontex – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej to niezależna agencja Unii Europejskiej utworzona na podstawie rozporządzenia Rady UE z 26 października 2004. Wicekanclerz Austrii ostro skrytykował jej działalność i nazwał organizację przemytniczą.

Frontex to organizacja przemytników. Zbiera ludzi praktycznie u wybrzeży Afryki Północnej i sprowadza do Europy – mówił Heinz Christian Strache.

Polityk wskazywał, że Frontex nie służy poprawie bezpieczeństwa, a w rzeczywistości przewozi kolejnych imigrantów do najbliższego portu, aby mogli ubiegać się o azyl. Ostatnio liczba przybywających uchodźców wzrosła w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Wiele krajów jest przytłoczonych przez ogromny napływ nowych imigrantów.

Ochrona granic zewnętrznych musi mieć najwyższy priorytet. Problem można rozwiązać tylko poprzez zamknięcie granic zewnętrznych – podkreślał na konferencji w Brukseli wicekanclerz Austrii.

Postawę polityka skrytykowali eurodeputowani. Słowa nie znalazły zrozumienia także wśród liberalnych polityków w Austrii. Nie tak trzeba działać, panie Strache! – powiedział w wywiadzie lider ÖVP, Othmar Karas. Politycy argumentują, że słowa Strache są nie tylko “bez treści”, ale również sprzeczne z polityką rządu.

Wygląda na to, że pan Strache nie zna ani mechanizmów decyzyjnych w UE, ani propozycji Komisji Europejskiej dotyczących wzmocnienia Agencji Granicznej – mówił Karas. Wicekanclerz nie przejmuje się jednak osądem przeciwników i proponuje, aby Frontex został założony na nowo z bardziej restrykcyjną polityką wobec imigrantów.

krone.at

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY