Czaputowicz: Polska przeciwko działaniom UE osłabiającym amerykańskie sankcje wobec Iranu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ wolnosc24.pl

Polska sprzeciwia się unijnym działaniom, które osłabią sankcje USA na Iran – oświadczył w Brukseli Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych stwierdził także, że to stanowisko podzielają państwa, których bezpieczeństwo związane jest ze Stanami Zjednoczonymi.

Unia Europejska od kilku tygodni próbuje ocalić porozumienie nuklearne z Iranem. Ma to związek z wycofaniem się USA z układu. Komisja Europejska uruchomiła proces wdrożenia tzw. statusu blokującego, który ma chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami nałożonymi na Iran. Nie jest jednak pewne, czy status zostanie przyjęty, gdyż niektóre państwa zgłosiły zastrzeżenia.

Iran: 8 członków Państwa Islamskiego skazano na karę śmierci

Minister Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że jeśli europejskie firmy inwestujące w Iranie poniosły straty, to trzeba znaleźć mechanizm je rekompensujący. – Natomiast jeśli chodzi o zachęcanie do dalszego działania firm europejskich, stworzenie mechanizmu z ideą rozwoju współpracy, co by z kolei skutkowało osłabieniem znaczenia sankcji amerykańskich – to byłby już duży problem. To ważna różnica, jak my podchodzimy do tych działań w UE. Nie ma tu jednoznacznego stanowiska – zaznaczył szef dyplomacji.

Według Czaputowicza, kraje, które opierają swe bezpieczeństwo na Stanach Zjednoczonych mają podobne podejście jak Polska. Takie stanowisko może zaskakiwać, gdyż w połowie maja na szczycie w Sofii państwa UE dały zielone światło Komisji Europejskiej na działanie w tej sprawie. Minister stwierdził, że ustalenia ze stolicy Bułgarii mogą być ,,różnie interpretowane”. – Są różne poważne obawy zgłaszane przez różne państwa, dotyczące takiego działania, które miałoby na celu przeciwstawienie się Stanom Zjednoczonym – powiedział.

Problemem z polskiej perspektywy są próby podjęcia działań, które byłyby nastawione przeciwko Stanom Zjednoczonym i będą skutkować przeciwko sankcjom amerykańskim. Tu jest pewien problem. Konsekwencje tego mogą być znaczne – oświadczył Czaputowicz. Jednocześnie stwierdził, że Polska nie będzie się sprzeciwiać jedności Unii. – Uważamy, że trzeba rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, i sporo państw się z tym zgadza, natomiast oczywiście działać w ramach UE, bo jako całość ma ona silniejszą pozycję – podkreślił.

Problemem z polskiej perspektywy są próby podjęcia działań, które byłyby nastawione przeciwko Stanom Zjednoczonym i będą skutkować przeciwko sankcjom amerykańskim. Tu jest pewien problem. Konsekwencje tego mogą być znaczne – Jacek Czaputowicz

Minister zaznaczył, że UE i USA mają odmienne wizje zapewnienia bezpieczeństwa. Dodał też, iż, jego zdaniem, działania Iranu destabilizują sytuację na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku, Jemenie i Syrii. Czaputowicz uważa także, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zawarcie nowej umowy z irańskimi władzami, ale takiej woli nie ma ani po stronie Brukseli, ani Waszyngtonu.

Porozumienie z 2015 r. między Iranem, a sześcioma mocarstwami (USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami) zakłada ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. 8 maja tego roku z umowy wycofały się Stany Zjednoczone.

 

Zobacz też.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY