Poniosła męczeńską śmierć z rąk dżihadystów – zostanie ogłoszona błogosławioną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

S. Leonella Sgorbati, która poniosła męczeńską śmierć z rąk dżihadystów, zostanie dzisiaj ogłoszona błogosławioną.

Włoska zakonnica rzymskokatolicka należąca do Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia zginęła 17 września 2006 roku w Mogadiuszu, została zamordowana przez islamskich fundamentalistów.

W sierpniu 2013 roku siostra Leonella otrzymała tytuł Służebnicy Bożej. 8 listopada 2017 papież Franciszek uznał dekret o jej męczeństwie, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpi dzisiaj.

Główne uroczystości beatyfikacyjne pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato odbędą się w katedrze w Piacenzy. Miejsce uroczystości jest wybrane nieprzypadkowo – Leonella Sgorbati urodziła się 9 grudnia 1940 r. w miasteczku Gazzola, właśnie koło Piacenzy.

W rok 1970 roku wyjechała na misje do Kenii, gdzie 19 listopada 1972 r. złożyła śluby wieczyste. Pracowała tam w szpitalach – najpierw w Nyeri, potem w Nkubu, a także uczyła w szkole dla pielęgniarek. W 2002 roku zorganizowała szkołę pielęgniarską w Mogadiszu, pierwsze absolwentki z dyplomem uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia ukończyły edukację w 2006 roku.

Siostry Maryi Pocieszycielki miały świadomość tego, że znajdują się w krajach ogarniętych wojną domową. Siostry mimo wszystko nie wyjechały ze stolicy – pracowały na rzecz miejskiej ludności, prowadziły szkoły i niosły pomoc medyczną.

17 września 2006 r. misja zakończyła się tragicznie dla jednej z nich. S. Leonella Sgorbati została trafiona strzałami z pistoletu. Mieszkańcy zanieśli ją do szpitala, gdzie zajęły się nią współsiostry. Leonella mimo utraty krwi zachowała świadomość. Tuż przed śmiercią wypowiedziała trzykrotnie: „Przebaczam”.

gosc

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY