Duda w Tibilisi: Celem zrównoważony rozwój

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

 Celem nie powinien być sam wzrost gospodarczy, ale przede wszystkim zrównoważony rozwój – powiedział w Tibilisi Andrzej Duda. Polski prezydent w stolicy Gruzji wziął udział w otwarciu Forum Ekonomicznego.

W czasie przemówienia Duda podkreślił, że Gruzja jest ważnym partnerem handlowym Polski. – Mogę ogłosić, że w ubiegłym roku obroty wzrosły mniej więcej o 30 proc. Polski eksport do Gruzji zwiększył się o 24 proc. a gruziński do Polski – o ponad 80 proc – powiedział prezydent. – Gruzja jest największym odbiorcą polskich towarów wśród państw Kaukazu południowego. To satysfakcjonujące dane, które dają nadzieję na dalszą dynamiczną współpracę – dodał.

Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych podpisana przez prezydenta

 

Wizyta w Tibilisi ma także związek z obchodami setnej rocznicy powstania I Demokratycznej Republiki Gruzji. W uroczystościach uczestniczą również inni przedstawiciele władz państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. prezydent Słowacji Andrej Kiska. – Jest dla mnie dużym wzruszeniem, że mogę dziś stanąć tu w Tbilisi w tym tak ważnym dniu, kiedy razem wspólnie obchodzimy 100-lecie ustanowienia I Demokratycznej Republiki Gruzji – zaznaczył Duda.

Prezydent wspomniał także, jak stwierdził, swojego ,,wielkiego patrona i poprzednika, prezydenta Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego, dla którego wolna, niepodległa, suwerenna i bezpieczna Gruzja była ważnym, czy wręcz podstawowym, elementem bezpieczeństwa europejskiego, ale i szerzej, bezpieczeństwa światowego”. Duda powiedział, że, jego zdaniem, Kaczyński ,,dziś z całą pewnością, patrząc na to forum, gdzie Polska wspiera także to dzisiejsze spotkanie i jego organizację, jestem przekonany, że patrzyłby na nas z wielką radością i satysfakcją i z całego serca gratulowałby Gruzji tego wspaniałego stulecia”.

Prezydent chwalił też ideę spotkania w Tibilisi. – Jestem dumny, że wzorce, które na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat zostały wypracowane w Polsce, znajdują dziś zastosowane w Gruzji; że to forum odbywa się we współpracy z fundacją organizującą Forum Ekonomiczne w Krynicy – skonstatował.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY