Jak wyglądałby Sejm gdyby głosowali tylko kibice? Ruch Narodowy przed PiSem, PO poza Sejmem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wyniki badania wskazują jasno, że gdyby o kształcie politycznej sceny decydowali kibice, zupełnie inaczej wyglądałby rozkład sił.

Jak nie trudno się domyślić, polityczne sympatie w środowisku kibicowskim przechylają się o wiele bardziej na prawo, niż dzieje się to w przypadku całego społeczeństwa. Aż 89 % ankietowanych w badaniu, przeprowadzonym przez Sport Analytics, oddałoby swój głos na stronnictwa uważane z różnych względów za prawicowe, czyli Kukiz’15, PiS, Ruch Narodowy a także Wolność Janusza Korwina-Mikke. Partie opowiadające się za wartościami liberalnymi i uważane za pro-brukselskie nie mogą zaś liczyć na duże poparcie kibiców. Platforma Obywatelska zanotowałaby wynik, który nie pozwoliłby jej nawet na przekroczenie progu wyborczego. Zresztą, nawet gdyby połączyła ona siły z innymi partiami opozycyjnymi, takimi jak PSL, .Nowoczesna, Razem i SLD – utworzony w ten sposób komitet również nie wszedłby do sejmu.

Co ciekawe, wśród polskich kibiców najbardziej popularnym stronnictwem nie jest wcale rządzący aktualnie PiS, ale ruch społeczny Kukiz’15, który mógłby liczyć na 30,4 % poparcia. Na uwagę zasługuje potężny skok, który zanotował Ruch Narodowy w stosunku do poprzednich badań przeprowadzanych przez sportanalytics.pl. Zarówno w sierpniu, jak i lutym ubiegłego roku narodowcy mogli liczyć na poparcie nie przekraczające jednego procenta, teraz mogą cieszyć się 21,8 % głosów w środowisku kibicowskim. PiS zajmuje w tym zestawieniu dopiero trzecie miejsce, z wynikiem 20,8 %. Na następnym miejscu znajduje się Wolność z 16 %, a piątą siłą, tyle że już z niespełna 4 % poparciem jest wspomniane PO.

Sondaż przeprowadzono w dniach 20-22 maja 2018 r na próbie 1292 kibiców piłkarskich, poprzez ankietę internetową. Link do badania dystrybuowano przez portal 12zawodnik.pl, a także sportanalytics.pl, czyli stronę agencji za nie odpowiedzialnej. Ze zgromadzonego materiału badawczego, liczącego 5 280 ankiet wylosowano próbę badawczą 1292 kwestionariuszy.

EPOZNAN

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY