Swoboda: “Już 136 samorządów na Ukrainie wywiesiło banderowskie flagi”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. unian.net

Na Ukrainie rośnie liczba samorządów, które będą czcić różne święta i rocznice wywieszaniem banderowskich flag.

Już 136 ukraińskich samorządów podjęło decyzje o wywieszaniu „rewolucyjnych banderowskich” czerwono-czarnych flag podczas różnych świąt i uroczystości. – poinformował w poniedziałek na Facebooku szef ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. Polityk podkreślił, że stało się to z inicjatywy deputowanych Swobody.

Według Tiahnyboka ostatnio banderowskie flagi postanowiły wywieszać na swoich budynkach rady rejonowe w Derażni i Gródku w obwodzie chmielnickim, rada miejska w Nieżynie w obwodzie czernihowskim, rada rejonowa w Obuchowie w obwodzie kijowskim oraz rada miasta Korosteszowa w obwodzie żytomierskim.

Jak podawała pod koniec kwietnia br. strona internetowa Swobody, także radni miasta Obuchowa przyjęli uchwałę o wywieszaniu czerwono-czarnych flag z okazji „doniosłych rocznic narodowowyzwoleńczej walki narodu ukraińskiego”. Jak podkreślono, stało się to pod naciskiem „patriotycznie nastawionej społeczności”. Zdjęcia z sesji rady miasta, na której podjęto tę decyzję, zamieszczone w sieciach społecznościowych, pokazują umundurowanych ludzi z emblematami batalionu ochotniczego Prawego Sektora obecnych na sali obrad rady z czerwono-czarnymi flagami.

Jak informowaliśmy 24. kwietnia br. podobną decyzję podjęli radni rady miejskiej Uściługu na Wołyniu. Dzień później analogiczną uchwałę przyjęli radni Kiwerc położonych w tym samym obwodzie. 26. kwietnia o wywieszaniu banderowskich flag zdecydowali radni miasta Borysław w obwodzie lwowskim a także deputowani dwóch rejonowych – winnickiej i zasławskiej na środkowej Ukrainie. 27. kwietnia o wywieszaniu czerwono-czarnego sztandaru zdecydowali deputowani rady rejonu z siedzibą w Kamieńcu Podolskim.

Ukraińscy samorządowcy niekiedy uzasadniają decyzje o wywieszaniu banderowskich flag przyjęciem w Polsce nowelizacji ustawy o IPN penalizującej tzw. kłamstwo wołyńskie. Tak zrobiono m.in. w Tarnopolu.

KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY