Ujawniamy: Do Polski trafi 3 tys. muzułmańskich imigrantów z Uzbekistanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Polsce przebywała oficjalna delegacja Agencji do Spraw Migracji Zewnętrznych i Stosunków Pracowniczych Ministerstwa Pracy i Stosunków Pracy Uzbekistanu, kierowana przez zastępcę dyrektora U. Nazarowa – podaje uzbecka agencja informacyjna Jahon News.

Celem wizyty było przeprowadzenie spotkania z liderami polskich firm celem zaangażowania obywateli Uzbekistanu do pracy w zakładach produkcyjnych w Polsce i zapoznania się z warunkami i wynagrodzeń i pakietami socjalnymi.

Islam jest zdecydowanie dominującą religią w Uzbekistanie. W raporcie Pew Research Center z 2009 r. stwierdzono, że ludność Uzbekistanu to w 96,3% muzułmanie. W drugiej połowie lat 2010-tych wzrost terrorystycznej aktywności islamistycznej, a organizacje takie jak Islamski Ruch Uzbecki (IMU) podporządkowały się ISIS i desygnowały bojowników do zamachów terrorystycznych za granicą. Terroryzm w Uzbekistanie jest bardziej rozpowszechniony niż w jakimkolwiek innym państwie Azji Środkowej. W 2002 r. IMU został sklasyfikowany jako organizacja terrorystyczna przez Stany Zjednoczone. Największymi zamachami terrorystycznymi na terenie kraju były: zamachy w Taszkiencie w 1999 r., ataki IMU na wojska rządowe i amerykańskie z lat 2000-2001 oraz ataki w Taszkiencie w marcu i lipcu 2004 r.

Czytaj także: Austria: Powstanie specjalna klasa dla uczniów-imigrantów, którzy nie znają niemieckiego

W spotkaniu w ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie wzięli udział szefowie ponad 50 polskich firm zainteresowanych przyciągnięciem migrantów zarobkowych z Uzbekistanu. Pracodawcy obiecali pomoc w tworzeniu prawodawstwa ułatwiającego zatrudnianie w Polsce obcokrajowców. W następstwie rozmów Agencja podpisała memorandum o współpracy z 10 polskimi pracodawcami, specjalizującymi się w branży budowlanej, tekstylnej, rolnej i spożywczej.

Omówiono warunki współpracy i legalnej rejestracji pracy oraz pobytu obywateli Uzbekistanu w Polsce. Zaproponowano wysłanie na początek do Polski około 3 tysięcy pracowników branży budowniczej z doświadczeniem zawodowym. Wcześniej zostały podpisane umowy między Agencją a 16 polskimi firmami, w tym agencjami pośrednictwa pracy.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba uzbeckich migrantów w Polsce stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku wydano ponad 1200 wiz roboczych obywatelom tego kraju. Zagraniczni migranci zarobkowi otrzymują zakwaterowanie, comiesięczne wynagrodzenie, ubezpieczenie medyczne i transport z miejsca zamieszkania do pracy. Ponadto przysługuje im raz w roku płatny urlop na okres 1 miesiąca.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY