Austria: Powstanie specjalna klasa dla uczniów-imigrantów, którzy nie znają niemieckiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W Austrii przegłosowano kontrowersyjną ustawę, w myśl której uczniowie słabo mówiący lub nie znający języka niemieckiego będą przebywać w specjalnej klasie.

Ustawa wejdzie w życie z początkiem nowego roku szkolnego – uczniowie, którzy nie znają w wystarczającym stopniu języka niemieckiego nie będą mogli uczyć się razem z innymi dziećmi. Przeciwko takiemu zapisowi protestowała opozycja.

To Heinz Faßmann z ÖVP doprowadził do tego, że ustawa przeszła. Minister edukacji od dawna sygnalizował potrzebę stworzenia osobnych klas. Od września, za sprawą ÖVP i FPÖ, uczniowie, którzy opanowali język niemiecki będą mogli przejść do normalnych klas.

Przeciwnicy reformy ostro skrytykowali nowe prawo – według nich to dyskryminacja uczniów. Co ciekawe, twierdzą także, że ustawa pogrzebie system edukacji. Według polityków z FP rządzący mają na sumieniu “nowe pokolenia”, które nie nauczyły się wystarczająco niemieckiego.

Protesty opozycji komentował Rudolf Taschner (ÖVP) – To grzech przeciwko młodym ludziom, musimy w tej sprawie działać szybko. Dzieci będą nam wdzięczne. Według niego zbyt dużo uczniów, którzy opuścili szkołę nie potrafiły mówić w języku niemieckim.

www.vol.at

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY