Wstydzą się polskości! Znamy oficjalne wyniki ankiety wśród czytelników portalu „Wyborczej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

„Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki ankiety internetowej przeprowadzonej wśród swoich czytelników. Wynika z nich, że o wiele częściej wstydzą się oni polskości, niż odczuwają z niej dumę. Powody tego okazują się często tyleż politycznie poprawne, co zabawne.

Z wyników ankiety wynika, że 34 proc. czytelników portalu Wyborcza.pl bardzo często odczuwa wstyd z powodu swej polskości, a 44 proc dość często. Tymczasem raczej rzadko wstydzi się 13 proc., a właściwie nigdy – 6 proc.

Dla porównania dumę z powodu bycia Polakiem bardzo często odczuwa jedynie 3 proc. czytelników Wyborcza.pl, dość często – 8 proc.; raczej rzadko 52 proc., a 33 proc. – właściwie nigdy.

O czytelnikach portalu „Gazety Wyborczej” doskonale świadczą także niektóre odpowiedzi na pytania o konkretne powody do dumy. Na przykład 64 proc. z nich twierdzi, że odczuwa dumę z „powodu transformacji ustrojowej po 1989 r.”.

Czy takiej odpowiedzi udzieliłby przypadkowy przechodzień na krakowskim Rynku Głównym, warszawskiej stacji Metra czy też w którejkolwiek z innych polskich miejscowości? Wątpliwe. Okazuje się jednak, że internet rządzi się tu swoimi prawami.

Jeszcze dobitniej dokonywaną przez „GW” formację czytelników obrazują odpowiedzi na pytania o powody wstydu Polaków. Pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio: działalność rządzących (84 proc.), zaściankowa religijność (65 proc.), narastający nacjonalizm/rasizm (64 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się także między innymi: oddzielanie się od standardów Europy, restrykcyjne prawo antyaborcyjne, homofobia, nieprzyjęcie uchodźców wbrew prośbom UE czy zanieczyszczenie środowiska.

Dziwnym trafem pokrywa się to w znacznej mierze z fobiami wtłaczanymi do głów czytelników przez redaktorów „Wyborczej” – z uprawianą przez nich pedagogiką wstydu.

Ankietę w serwisie Wyborcza.pl przeprowadzono w dniach 1-3 maja 2018 roku. Wyniki opublikowano w środowym wydaniu drukowanej „GW”.

pch24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY