Polska zapłaci kilkaset milionów więcej za naprawę czołgów Leopard

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Portal Defence24 podaje, że trwają negocjacje ws. podpisania aneksu do umowy dotyczącej modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL.

Prace mają obejmować dodatkowo 14 maszyn, co wiąże się z dodatkowym kosztem – MON będzie musiał za to zapłacić około 300 milionów złotych. Dzięki modernizacji nasz kraj będzie mógł dysponować flotą czołgów zunifikowanych do dwóch wersji: Leopard 2A5 i Leopard 2PL.

O zmianach nieoficjalnie dowiedział Defence24, który zaznacza, że pierwotnie kontrakt opiewał na kwotę 2,415 mld złotych brutto. Obejmował on także modernizację 128 czołgów. Natomiast nowe negocjacje pozwolą na modernizację kolejnych 14 czołgów, które pochodzą z drugiej partii Leopardów.

Druga partia Leopardów została zakupiona w 2013 roku, z nadwyżek Bundeswehry. Na samym początku używała je 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania, obecnie czołgi zostały przeniesione do 1 Brygady Pancernej w Wesołej. Decyzję o zmianach skomentował generał Samol, według niego przeniesienie Leopardów do Wesołej to likwidacja fikcji.

Co ważne, głównym celem programu Leopard 2PL jest wzmocnienie zdolności jednostek uzbrojonych w czołgi, chce również, aby w kraju ustanowić potencjał serwisowo-modernizacyjny. Wśród najważniejszych elementów programu są -m.in. wzmocnienie opancerzenia wieży, wymiana napędów wieży i stabilizacji armaty z hydraulicznych na elektryczne, modernizacja przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

Defence24.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY