Wiosenny obóz Młodzieży Wszechpolskiej w Górach Świętokrzyskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W dniach 4-6 maja odbył się wiosenny obóz Młodzieży Wszechpolskiej w Górach Świętokrzyskich. 

W piątkowe popołudnie 4 maja kilkunastu aktywistów Młodzieży Wszechpolskiej zjechało się do Nowej Słupi by wziąć udział w obozie wiosennym MW. Po zakwaterowaniu i kolacji zgromadzeni mieli okazję wysłuchać referatu wygłoszonego przez p.o. prezesa Okręgu Świętokrzyskiego – kol. Piotra na temat początków i ideologii ekologizmu oraz zjawiska ekoterroryzmu. Po referacie odbyła się długa i ciekawa dyskusja, która już w luźniejszej formie potrwała do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień obozu rozpoczął się pobudką o 6:30 i śniadaniem pół godziny później. Po zapakowaniu podręcznego i niezbędnego do wędrówki bagażu uczestnicy zostali przewiezieni do Świętej Katarzyny, gdzie spod klasztoru bernardynek klauzurowych rozpoczyna się trasa czerwonym szlakiem.

Kolejnym punktem było zwiedzanie muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz czas wolny na indywidualne zwiedzanie i modlitwę w klasztorze relikwii Krzyża Świętego. Po zejściu do schroniska i chwili odpoczynku przerwanego obiadem, nastąpiła dalsza formacyjna część obozu. Tego dnia zostały wygłoszone dwa referaty. Pierwszy na temat środowiska kibicowskiego w Polsce autorstwa kol. Michała z Wadowic oraz drugi na temat geopolitycznych uwarunkowań i strategii bezpieczeństwa USA, które przedstawił kol. Adam z Radomia. Po obu wykładach odbyła się dyskusja, a następnie kiełbaski i wspólne spędzenie wieczoru przy ognisku.

Niedziela, ostatni dzień obozu również rozpoczęła się pobudką o 6:30 i śniadaniem, po którym nastąpiło wyjście na Mszę Świętą do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Tuż po Mszy Wszechpolacy udali się do muzeum archeologicznego w tej miejscowości. Muzeum o tyle ciekawe, że zostało wybudowane na wcześniejszym odkryciu starożytnych (ok. 2 tysiące lat) pozostałości pieców hutniczych, tzw. dymarek. Po arcyciekawym przedstawieniu zagadnienia i historii starożytnego hutnictwa przez pracownika muzeum, uczestnicy obozu udali się do osady wzorowanej na starożytnych. Tam mieli okazję zobaczyć przedstawienie codziennego życia mieszkańców tamtejszych terenów sprzed 2 tysięcy lat oraz poznać tajniki wytopu żelaza czy sposobów tworzenia oręża.

Zwiedzanie muzeum i osady centrum kulturowo-archeologicznego w Nowej Słupi było ostatnim punktem obozu Młodzieży Wszechpolskiej w Górach Świętokrzyskich. Wszystkim uczestnikom obozu dziękujemy za miło spędzony czas, a prelegentom i organizatorom za trud wysiłek włożony w przygotowanie tego wydarzenia. Do zobaczenia za rok, czołem! – Okręg Świętokrzyski MW.

mw.org.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY