Szwecja upoważnia meczet do nadawania piątkowego wezwania do modlitwy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Thijs de Zeeuw/Flickr

Meczet w Växjö dostał zezwolenie na nadawanie przez głośniki wezwania muzzeina do piątkowej modlitwy.

Zezwolenie wywołało liczne reakcje w sferze politycznej i publicznej, ponieważ wydano je pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. Kontrowersyjną decyzję władz komentuje Anna Tenje, radna miejska – Wezwanie do modlitwy nie wzmocni integracji w Vaxjo, ale raczej zagrozi większym dystansem mieszkańców do muzułmanów – powiedziała agencji prasowej TT.

To trzeci meczet po przedmieściu Sztokholmu Botkyrka oraz Karlskronie. Adhan trwa 3 min 45s. Moc głośników 110 decybeli – można przeczytać na profilu Adama Gwiazdy.

Avdi Islami, rzecznik lokalnej społeczności muzułmańskiej, powiedział, że tysiące muzułmanów co roku chadzało do meczetu i porównywało rozprzestrzenianie się Adhanów z dzwonami kościelnymi – Jesteśmy społeczeństwem, w którym jesteśmy inni … lepiej jest myśleć, że różnice nas wzmacniają.

Decyzję popiera premier Stefan Löfven, od 2012 przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Stwierdził, że społeczeństwo szwedzkie jako całość opiera się na różnych religiach. Innego zdania jest szwedzka polityk i samorządowiec, od 2015 przewodnicząca Chrześcijańskich Demokratów – Ebba Busch Thor, która sprzeciwiła się tej decyzji, powiedziała także, że “ludzie nie muszą słyszeć z domu” wezwania do modlitwy.

Władze stwierdziły jednak, że głośność głośnika nie powinna przekraczać 110 decybeli na zewnątrz, aby spełnić szwedzkie przepisy, co jest warunkiem zezwolenia, aby meczet Växjö wzywał do piątkowej modlitwy.

parismatch.com

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY