“Każdej istocie ludzkiej przysługuje ta sama godność”, czyli o burzliwej dyskusji na temat projektu “In vitro dla krakowian”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W dniu dzisiejszym w Krakowie, podczas sesji Rady Miasta odbyła się dyskusja na temat kontrowersyjnego obywatelskiego projektu uchwały “In vitro dla krakowian”.

Stoję dziś przed państwem w imieniu mieszkanek i mieszkańców całego miasta. Ponad 5 tys. osób podpisało się pod inicjatywą i jeszcze więcej wspiera naszą uchwałę. (…) Proszą oni, abyście państwo odsunęli na bok partyjne ideologie, prywatne uprzedzenia i wstawili się za nimi- mówiła Nina Gabryś, przedstawicielka inicjatywy- Rodzina nie powinna być przywilejem dla tych, których stać na kosztowny zabieg. Powinniśmy zrobić wszystko by ułatwić drogę parom starającym się o potomstwo- dodała.

Odmiennego zdania był natomiast przedstawiciel klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości dr Jan Franczyk- Każde dziecko, które przychodzi na świat, niezależnie od tego, w jaki sposób zostało powołane do życia jest wielkim dobrem. Każdemu dziecku, każdej ludzkiej istocie, które pojawia się na tym świecie przysługuje ta sama godność. Godność, która jest niezbywalna i niestopniowalna- tłumaczył.

Czytaj także: Zaskakująca deklaracja Jakiego: “Popieram in vitro”

Nikt człowiekowi nie dał prawa do dokonywania wyboru dotyczącego, że jakieś ludzkie istnienie ma prawo do rozwoju, a inne tego prawa nie ma! To Niemcy w czasie II Wojny Światowej uzurpowali sobie takie prawo dokonując selekcji na tych, którzy jeszcze się przydadzą i mogą pożyć i na tych, którzy pójdą do gazu. (…) Dzisiaj to prawo uzurpują sobie właściciele klinik in vitro i pracownicy tych klinik, ponieważ selekcjonowanie zarodków jest tam faktem!- dodał.

Obecni na galerii zwolennicy metody in vitro niejednokrotnie zachowywali się w sposób arogancki. Przykładowo, kiedy dr Franczyk wymieniał powikłania, na jakie mogą cierpieć kobiety po “zabiegu” , kilka osób stwierdziło: Nie potrzebujemy waszej pomocy, będziemy leczyć się same.

Uważam, że powinniśmy poprzeć projekt uchwały mieszkańców, którzy chcą, aby dać im szansę i możliwość wyboru, i tak naprawdę możliwość tego, czego wolny człowiek ma prawo i obowiązek domagać się. (…) Jak zostanie stworzony taki program, to wtedy będziemy się odnosić do tego, jakie w nim są założenia i szczegóły i wtedy będziemy mogli wysłuchiwać godzinnych, czy półtoragodzinnych wykładów medycznych- mówił Andrzej Hawranek, przedstawiciel klubu radnych PO.

Po zakończeniu debaty radni PO złożyli wniosek o głosowanie w sprawie przeprowadzenia tego samego dnia drugiego czytania projektu uchwały. Za takim rozwiązaniem głosowało 24 radnych, 17 było przeciw, a dwoje wstrzymało się od głosu.

Po kilkunastominutowej przerwie radni głosowali nad czterema poprawkami do projektu uchwały złożonymi przez Martę Patenę (niez.). Wszystkie zostały przegłosowane dzięki głosom Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa.

Projekt uchwały nie został jednak wdrożony w życie. Przed rozpoczęciem głosowania złożony został formalny wniosek dotyczący “głosowania imiennego”. Prowadzący sesję czytał po kolei nazwiska radnych, którzy oświadczali, jak głosują. Za każdym razem, gdy radny odpowiadał “ZA” projektodawcy bili mu gromkie brawa.

Za projektem uchwały głosowało 20 radnych, przeciw – 22, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 pch24.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY