Kardynał Eijk: “Kiedy brak klarownego przekazu prawd wiary, jedność Kościoła jest zagrożona”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Odpowiedź Ojca Świętego, przekazana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary delegacji niemieckiej Konferencji [Episkopatu], że powinna ponownie omówić projekt i spróbować osiągnąć, o ile to możliwe, jednomyślny wynik, jest całkowicie niepojęta. Doktryna Kościoła i praktyka odnosząca się do udzielania sakramentu Eucharystii protestantom jest całkowicie jasna- napisał kardynał Willem Eijk w reakcji na spotkanie przedstawicieli Kurii Rzymskiej z kardynałem Reinhardem Marxem.

Artykuł kardynała zamieszczony został na łamach portalu “National Catholic Register”. Duchowny w swoich rozważaniach powołał się na fragment Kodeksu Prawa Kanonicznego mówiącego o tym, iż w niebezpieczeństwie śmierci szafarze katoliccy mogą godziwie udzielić sakramentu chrześcijanom, którzy nie mają pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim. Osoby te muszą jednak wyrażać wiarę katolicką odnośnie tych sakramentów i być do ich przyjęcia odpowiednio przygotowani. Hierarcha podkreśla, iż taka możliwość odnosi się do sytuacji nadzwyczajnej.

Ze względu na te zasadnicze różnice, Komunii nie należy udzielić protestantowi, nawet jeśli jest poślubiony katolikowi, ponieważ protestant nie żyje w pełnej komunii z Kościołem katolickim, a zatem nie wyznaje jasno wiary w Najświętszy Sakrament- tłumaczy kardynał.

Hierarcha zauważa również, iż przyjęte w lutym projekty dyrektyw niemieckiej konferencji biskupów sugerują, że przypadki chcących przyjmować Komunię świętą protestantów- współmałżonków katolików, należą de facto do rzadkości. Poza tym “kilka wyjątków” może przerodzić się w powszechną praktykę, a do Komunii świętej będą chcieli przystępować nie tylko protestanci żonaci lub zamężni z katolikami.

Kiedy brak klarownego przekazu [prawd wiary] wobec wiernych, powstaje wielkie zamieszanie, a jedność Kościoła jest zagrożona. Tak jest również w przypadku kardynałów, którzy publicznie proponują błogosławienie związków homoseksualnych, co jest diametralnie przeciwne doktrynie Kościoła, opartej na Piśmie Świętym (…). Zauważając, że biskupi, a przede wszystkim Następca Piotra, nie zachowują i nie przekazują wiernie oraz w jedności depozytu wiary zawartego w Świętej Tradycji i Piśmie Świętym, nie mogę nie wspomnieć o artykule 675. Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących. Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię, odsłoni tajemnicę bezbożności pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy- pisze kardynał.

 

pch24.pl

Zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY