Święto konstytucji – 227 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku".

Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku". / Fot. Wikimedia Commons

1791 roku Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, o której dzisiaj mówimy Konstytucja 3 Maja.

Była to pierwsza polska, a trzecia na świecie, po amerykańskiej i szwedzkiej, ustawa zasadnicza. Składała się ze wstępu, nawołującego Polaków, a szczególnie szlachtę, do reform, oraz 11 artykułów.

Witaj, dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz. Pierzchła już ciemiężców zgraja. Polsko, dzisiaj tryumfujesz! – śpiewamy w pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”, najsłynniejszym utworze odnoszącym się do Konstytucji 3 maja. Za twórców Ustawy Rządowej uważa się ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, ks. Hugona Kołłątaja, ks. Stanisława Staszica, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego.

Przebieg sesji, rozpoczętej około południa, był wyreżyserowany. Na początku odczytano odpowiednio spreparowane depesze dyplomatyczne ukazujące zmieniającą się na niekorzyść Rzeczypospolitej koniunkturę relacji międzynarodowych. Sejmującym podsuwano niejako wniosek, że w tej sytuacji bezpieczeństwo państwu zapewnić może tylko jego wzmocnienie przez uchwalenie nowej formy rządu. Na polecenie króla odczytano jej projekt. Wzbudził on wiele głosów sprzeciwu – napisał prof. Piotr Ugniewski w artykule “Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja” opublikowanym na portalu dzieje.pl.

gosc.pl/
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY