1791 roku Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, o której dzisiaj mówimy Konstytucja 3 Maja.
Była to pierwsza polska, a trzecia na świecie, po amerykańskiej i szwedzkiej, ustawa zasadnicza. Składała się ze wstępu, nawołującego Polaków, a szczególnie szlachtę, do reform, oraz 11 artykułów.
Konstytucja 3 Maja, pierwsza spisana konstytucja w Europie, została uchwalona 227 lat temu w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego. #3majahttps://t.co/x5Xubvy7qd pic.twitter.com/iimyMf7qPd
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 3 maja 2018
Witaj, dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz. Pierzchła już ciemiężców zgraja. Polsko, dzisiaj tryumfujesz! – śpiewamy w pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”, najsłynniejszym utworze odnoszącym się do Konstytucji 3 maja. Za twórców Ustawy Rządowej uważa się ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, ks. Hugona Kołłątaja, ks. Stanisława Staszica, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego.
Przebieg sesji, rozpoczętej około południa, był wyreżyserowany. Na początku odczytano odpowiednio spreparowane depesze dyplomatyczne ukazujące zmieniającą się na niekorzyść Rzeczypospolitej koniunkturę relacji międzynarodowych. Sejmującym podsuwano niejako wniosek, że w tej sytuacji bezpieczeństwo państwu zapewnić może tylko jego wzmocnienie przez uchwalenie nowej formy rządu. Na polecenie króla odczytano jej projekt. Wzbudził on wiele głosów sprzeciwu – napisał prof. Piotr Ugniewski w artykule “Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja” opublikowanym na portalu dzieje.pl.
gosc.pl/
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie