Abp Gądecki: Wolność i odpowiedzialność idą w parze

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na Jasnej Górze miały miejsce uroczystości z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to także odpust w jasnogórskim sanktuarium.

Mszy świętej odprawionej na wałach klasztoru ojców paulinów przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Hierarcha przypomniał nauczanie Kościoła na temat wolności.

Niezależnie od epoki, wolność i odpowiedzialność idą w parze. Prawdziwa wolność objawia się przez odpowiedzialność, przez sposób działania, który wyraża przyjęcie współodpowiedzialności za siebie, za innych, za świat. W tym sensie troska Kościoła o każde życie ludzkie, a w szczególności o życie najsłabsze i niepełnosprawne, jest powinnością Kościoła – stwierdził metropolita poznański. – Tylko tak pojęta wolność jest prawdziwie twórcza, tak pojęta wolność buduje nasze człowieczeństwo, tak pojęta wolność buduje prawdziwe więzi międzyludzkie – dodał.

Niezależnie od epoki, wolność i odpowiedzialność idą w parze. Prawdziwa wolność objawia się przez odpowiedzialność, przez sposób działania, który wyraża przyjęcie współodpowiedzialności za siebie, za innych, za świat. W tym sensie troska Kościoła o każde życie ludzkie, a w szczególności o życie najsłabsze i niepełnosprawne, jest powinnością Kościoła – abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki przestrzegł także przed fałszywym rozumieniem wolności.

Bałwochwalczy kult wolności, jaki nierzadko się proponuje współczesnemu człowiekowi, jest w gruncie rzeczy wielkim zagrożeniem wolności, prowadząc bowiem do zamętu i wypaczenia sumień, pozbawia człowieka najskuteczniejszej samoobrony przed różnymi formami zniewolenia. Odnowa człowieka i społeczeństwa dokonuje się za sprawą odnowy sumień – powiedział.

Duchowny odniósł się również do przeżywanej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał rolę Kościoła w wywalczeniu przez Polaków wolnego państwa. – 100 lat temu nie było Polski. Odrodziła się ona dlatego, ponieważ przetrwała jej wierność wobec Boga i Ojczyzny. Podczas całego okresu rozbiorów, Kościół, +Matka nasza+, w każdą niedzielę powtarzał po polsku słowa Pisma Świętego i Biblia pozostawała przez cały ten czas kodem naszej chrześcijańskiej i polskiej kultury, czyli zbiorem najważniejszych pojęć, dzięki którym Polacy mogli się nieustannie porozumiewać i tworzyć jedną wspólnotę. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajdował się w każdym dworze, w każdej wiejskiej chacie, towarzyszył też emigrantom udającym się na obczyznę w poszukiwaniu pracy – zaznaczył metropolita.

Lwów – Polacy uczcili święto Konstytucji

 

Podczas dzisiejszej uroczystości hierarchowie odnowili Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości. Jego autorem jest kard. Stefan Wyszyński.

Święto NMP Królowej Polski zostało ustanowione w 1925 r. przez papieża Piusa XI. Stało się t na prośbę polskich biskupów.

 

Zobacz również.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY